| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska atrakcyjna inwestycyjnie

Polska atrakcyjna inwestycyjnie

Polska znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej wśród 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Po siedmiu latach nieprzerwanej hegemonii wyprzedziliśmy Czechy. Jeszcze niedawno, w 2007 roku, byliśmy na dziewiątej pozycji. 

W badaniu koniunktury, przeprowadzanym rokrocznie przez niemieckie, bilateralne izby handlowo-przemysłowe, najwyżej oceniono kwalifikacje polskich pracowników, najniżej - nasz system podatkowy i działania administracji.


Przedstawiając raport szef Izby Polsko-Niemieckiej, Michael Kern, podkreślał bardzo dobre postrzeganie Polski, szczególnie w kontekście silnych w europejskiej gospodarce zjawisk kryzysowych. Dwadzieścia trzy procent pytanych firm ocenia sytuację gospodarczą w Polsce jako dobrą. Średnia dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej to 10 procent. 


Adam Małecki z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przypomniał o wysokiej pozycji naszego kraju nie tylko w rankingu niemieckich izb przemysłowo-handlowych. Według danych Komisji Europejskiej, w latach 2009-13 polski PKB wzrósł o 13%. To był najlepszy wynik pośród 27-miu państw członkowskich. Według badań Banku Światowego dotyczących łatwości prowadzenia biznesu, Polska w roku 2012 przesunęła się w górę aż o 19 pozycji. „To coś niesamowitego, tego nikt nie dokonał wcześniej”, mówił Adam Małecki z PAIiZ.


Zobacz: Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich


Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, Janusz Reiter, przestrzegał przed pokusą zapatrzenia się w dobre wyniki rankingów, podczas gdy konkurencja ze strony innych krajów nie śpi. Przypominał o ciągle zmieniających się uwarunkowaniach i potrzebach reform. 


Dodał, że obecnie decyduje się gospodarcza przyszłość Polski. Nie można więc unikać debaty o gospodarce i modernizujących kraj decyzji. Jego zdaniem, lokowanie w Polsce montowni nie wystarcza, a - jak to ujął - „nie ma żadnego powodu, by zagraniczny kapitał się w Polsce zakochał i pozostał u nas na zawsze”.

 
Zobacz: Zakaz niedzielnego handlu w supermarketach?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK