| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przekształcanie szpitali w spółki

Przekształcanie szpitali w spółki

Tylko maksymalnie 50 szpitali będzie przekształconych do końca roku w spółki. Aby skorzystać z pomocy finansowej w oddłużeniu placówek, samorządy muszą do końca roku podjąć decyzję w tej sprawie.

Spółki mają takie same problemy jak publiczne zakłady opieki zdrowotnej - tłumaczy niechęć do przekształceń Marek Wójcik, ekspert zdrowotny ze Związku Powiatów Polskich. Jak mówi, największe znaczenie dla działalności spółek mają uwarunkowania zewnętrzne, szczególnie prawne. I tak na przykład w każdym przekształconym szpitalu ma się znaleźć karetka do transportu chorych. To wydatek rzędu miliona złotych. Według eksperta, powinny powstawać sieci, które ułatwią spółkom efektywniej wykorzystywać sprzęt czy negocjować ceny. Tym bardziej, że zakupiony sprzęt jest czasem wykorzystywany śladowo.


Niewielkie zainteresowanie przekształceniami własnościowymi jest na Mazowszu. Do końca roku samorząd województwa planuje przekształcić trzy szpitale, a miasto stołeczne Warszawa - dwa, które są w najgorszej kondycji finansowej. Marszałek Mazowsza Adam Struzik mówi, że od samego przekształcenia nie przybywa pieniędzy, a te szpitale, które są w dobrej kondycji, nie potrzebują być spółkami. Dotychczas województwo przekształciło 5 szpitali a miasto - 3, co stanowi niewielką cześć publicznych placówek. 


Publiczne szpitale mają 11 miliardów złotych długów. Kilka razy były oddłużane, po czym ponownie wpadały w długi. Przekształcone w spółki nie będą mogły tego robić i będą musiały działać jak inne podmioty gospodarcze na rynku. Dotychczas około 146 zakładów opieki zdrowotnej zostało przekształconych w spółki prawa handlowego.

 
Zobacz: Przestępstwa gospodarcze - rośnie ich liczba

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK