| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe szanse na wyższy wzrost gospodarczy

Małe szanse na wyższy wzrost gospodarczy

Opublikowany w ubiegłym tygodniu wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego był niższy niż w marcu o 1,1 pkt. i aż o 2 pkt. wobec lutego. Jeśli do tego dodać kiepskie dane za pierwszy kwartał, to obraz gospodarki nie wygląda dobrze.

 Drugi kwartał 2013 r. zaczął się dla przemysłu fatalnie. To trzynasty miesiąc z rzędu osłabienia. Wszystkie parametry, które brane są pod uwagę przy budowaniu wskaźnika PMI - zamówienia krajowe i eksportowe, zatrudnienie, zapasy wyrobów gotowych i pozycji zakupowych, czas dostaw, a także koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych - jednoznacznie wskazują, że 25 proc. polskiej gospodarki jest w kryzysie.


Przedsiębiorcy
sygnalizują, kolejny miesiąc z rzędu, spadek zamówień, tak na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.


Oznacza to, że także w kwietniu br. (po całym pierwszym kwartale 2013 r.) produkcja sprzedana przemysłu będzie mniejsza niż w kwietniu 2012 r. Podobnie będzie, niestety, w kolejnych miesiącach. Sygnalizuje to wyraźnie zachowanie firm dotyczące polityki zarządzania zapasami. Przedsiębiorstwa przemysłowe wróciły, po lekkiej poprawie w lutym, do ograniczania zapasów wyrobów gotowych. Zdecydowanie obniżyły także zakupy surowców i materiałów do produkcji. Potwierdza to silny spadek zamówień i próbę dostosowania się firm do tej tendencji. Przedsiębiorstwa przemysłowe muszą w tej chwili, przy malejących zamówieniach, szczególną uwagę zwracać na płynność finansową.


Zobacz: Nie zmieni się VAT w 2014 roku


Według danych GUS w pierwszym kwartale br. produkcja sprzedana przemysłu spadła o 2 proc. r/r, a tendencja spadków pogłębiała się w kolejnych miesiącach. Kwiecień na pewno dołączy do tego trendu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie sekcje gospodarki mają problemy z nowymi zamówieniami. Ciągle bardzo dobrze radzi sobie branża spożywcza, produkcja napojów i ... wyrobów tytoniowych. I jak zwykle przemysł farmaceutyczny. Bardzo natomiast niepokoją spadki produkcji sprzedanej w branży chemicznej i produkcji maszyn i urządzeń. To eksportowe sektory naszej gospodarki. Spadek produkcji sprzedanej w tych sekcjach gospodarki potwierdza słabość rynków naszych głównych zagranicznych partnerów biznesowych i nie najlepiej rokuje kontrybucji eksportu netto do wzrostu PKB. Chyba, że w dalszym ciągu silnie spadać będzie import.


Obraz gospodarki, jaki rysuje się, to niestety niewielki, ale spadek PKB w pierwszym kwartale, i niestety „szansa" na bardzo słaby wzrost w drugim kwartale 2013 r. Skorygowana ostatnio przez resort finansów prognoza wzrostu gospodarczego w 2013 r. - z 2,2 proc. na 1,5 proc. - będzie trudna do spełnienia.

 
Zobacz: Rosnące bezrobocie w Unii Europejskiej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK