| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rosnące bezrobocie w Unii Europejskiej

Rosnące bezrobocie w Unii Europejskiej

Rosnące bezrobocie to wielki problem Unii Europejskiej. W marcu br., w 27 krajach stopa bezrobocia wyniosła 10,9 proc., w Polsce 10,7 proc. Z dramatyczną sytuacją na rynku pracy mamy do czynienia przede wszystkim w Hiszpanii, Grecji, czy Portugalii. Jednocześnie jednak w 14 państwach UE bezrobocie jest niższe niż w Polsce. Oznacza to, że sytuacja na rynkach pracy w krajach UE jest silnie zróżnicowana.

W większości krajów Unii bezrobocie dotyka głównie ludzi młodych. Niestety także w naszym kraju. W marcu br. w Polsce bez pracy było 28 proc. ludzi, którzy nie ukończyli 25 lat. To nieznacznie mniej niż w styczniu, czy lutym, ale więcej niż przed rokiem, kiedy nie miało zatrudnienia 25,9 proc. młodych.


Nasz rynek pracy nie tworzy wystarczającej liczby miejsc pracy dla ludzi młodych. Chociaż jeszcze gorzej jest w Hiszpanii, gdzie pracy nie ma 55,9 proc. osób do 25 lat, czy we Włoszech, gdzie bez pracy pozostawało w marcu 38,4 proc. młodych. Niewiele lepiej jest w Portugalii, czy na Słowacji.


Priorytetem naszego rządu powinno więc być tworzenie warunków dla wzrostu zatrudnienia, w tym szczególnie zwiększenie zatrudnienia wśród ludzi młodych. Niezbędne są zmiany w regulacjach dotyczących rynku pracy, o czym Lewiatan mówi od wielu lat. Ale niezbędne jest także dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Badania PKPP Lewiatan wśród firm mikro, małych i średnich pokazują, że przedsiębiorcy nawet w czasie osłabienia gospodarczego, poszukują pracowników z doświadczeniem, a to oznacza, że system edukacji m.in. powinien uwzględniać możliwości zdobywania doświadczenia w trakcie nauki.


Zobacz: Nie zmieni się VAT w 2014 roku


Takie rozwiązanie już od dawna z powodzeniem stosują Niemcy. Dlatego w tym kraju stopa bezrobocia wśród młodych wynosi tylko 7,6 proc., przy stopie bezrobocia ogółem na poziomie 5,4 proc. Podobny problem jak Polska ma szwedzki rynek pracy, gdzie przy stopie bezrobocia na poziomie 8,4 proc., bezrobocie wśród młodych wynosi 25,1 proc. Szwedzi wyraźnie wskazują na rozwiązania niemieckie - dotyczące elastyczności zatrudniania oraz systemu edukacji zawodowej - które należy wykorzystać. My także nie powinniśmy się tego obawiać.


Lewiatan od dawna proponuje, aby rozwijać szkolnictwo zawodowe i stworzyć system praktyk zawodowych. A także aby zbudować bardziej elastyczny system zatrudniania, wykorzystując rozwiązania duńskie i niemieckie (flexicurity). Inaczej sytuacja młodych ludzi na polskim rynku pracy nie będzie się poprawiać i mogą oni dojść do wniosku, że należy szans poszukać gdzie indziej. I do grona prawie 2 mln młodych, którzy te szanse znaleźli na innych rynkach dojdą kolejni, ze szkodą dla polskiej gospodarki. A w długim okresie - z nieodwracalną szkodą dla polskiej demografii i wszystkiego, co z tym się wiąże w gospodarce.

 
Zobacz: Deregulacja ułatwi życie przedsiębiorcom

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK