| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oskładkowanie umów śmieciowych spowoduje wzrost bezrobocia

Oskładkowanie umów śmieciowych spowoduje wzrost bezrobocia

Pomysły by oskładkowac umowy cywilnoprawne może spowodować wzrost bezrobocia, przedewszystkim w grupie najmłodszych pracowników - oceniają propozycję Solidarności Pracodawcy RP.

- Na proponowanych przez związek zawodowy zmianach mogą stracić osoby przedsiębiorcze, wykonujące kilka zleceń czy pracujące na podstawie umowy o dzieło - podkreślają eksperci Pracodawców RP. W ich opinii propozycje „Solidarności” nie uwzględniają sytuacji na rynku pracy, przede wszystkim wzrostu bezrobocia, a zgłaszane są w czasie spowolnienia gospodarczego, kiedy każde zwiększanie pozapłacowych kosztów pracy jest wyjątkowo niekorzystne.

 
- Rozwiązania zaproponowane przez związek mają na celu ograniczenie liczby umów cywilnoprawnych. Zwracamy jednak uwagę na to, że propozycja obowiązkowego oskładkowania umów o dzieło jest z prawnego punktu widzenia trudna do realizacji - komentują przedstawiciele organizacji. Przypominają też o tym, że umowa o dzieło to umowa rezultatu, w której nie występuje jakikolwiek stosunek podporządkowania. Co więcej, problematyczne byłyby sytuacje, kiedy dzieło nie zostało wykonane i nie dochodzi do zapłaty. - Ponadto pomysł „Solidarności”, aby odprowadzać składki od wszystkich świadczonych zleceń, to w istocie karanie osób przedsiębiorczych i chcących dodatkowo zarobić - mówią eksperci.


Zobacz: Dodatkowe pieniądze dla bezrobotnych


Szczególnie niepokoją propozycje dotyczące zniesienia ulg w zakresie ubezpieczeń społecznych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. W ocenie Pracodawców RP preferencje dla tzw. start-upów to skuteczny instrument aktywizacji zawodowej i walki z bezrobociem. - Uważamy również, że podwyższenie podstawy wymiaru składek dla przedsiębiorców może negatywnie wpłynąć na sytuację na rynku pracy. Związek zdaje się zapominać o tym, że im mniej przedsiębiorców, tym więcej bezrobotnych - ostrzegają eksperci Pracodawców RP.


Dobrze, że Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych zajęła się problemami z zakresu ubezpieczeń społecznych. - Jesteśmy otwarci na dyskusję nad kompromisowymi rozwiązaniami. Jednocześnie liczymy na realizację zapowiedzi Premiera Donalda Tuska z drugiego exposé, zgodnie z którymi strona rządowa nie podejmie żadnych działań mogących spowodować zmniejszenie liczby miejsc pracy - kończą eksperci.


Zobacz: Małe wydatki firm na innowacje

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK