| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Coraz mniej firmowych pieniędzy w bankach

Coraz mniej firmowych pieniędzy w bankach

Firmy coraz rzadziej decydują się na trzymanie swoich pieniędzy na depozytach bankowych. W styczniu 2013 r. wartość depozytów przedsiębiorstw w bankach zmniejszyła się o 6,1 proc., kredytów wzrosła o 0,2 proc. - podał NBP.

Po raz pierwszy od 16 lat, dla których NBP podaje dane, wartość depozytów przedsiębiorstw w styczniu była mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem, i to o prawie 11,5 mld zł. Jednocześnie zobowiązania przedsiębiorstw wobec sektora bankowego wzrosły jedynie 1 mld zł.


Widać, że firmy finansują bieżącą działalność w oparciu o środki własne. Do spadku depozytów przyczyniły się również styczniowe wypłaty nagród i premii dla pracowników, wynikające ze statutowych zapisów.


Zobacz: Rząd zadba o podwykonawców


Tylko nieznacznie wzrosła wartość zaciągniętych przez przedsiębiorstwa kredytów, co świadczy o utrudnionym dostępie do nich, ale również o ograniczaniu przez firmy ryzyka związanego z zaciąganiem kredytów na bieżącą działalność. Obarczona jest ona dużym ryzykiem, bowiem popyt wewnętrzny bardzo silnie osłabł i wytworzone produkty mogą nie znaleźć nabywców na rynku polskim.


Jest pewien plus niskiego wzrostu zobowiązań firm wobec banków - wyniki finansowe przedsiębiorstw w styczniu powinny być w niewielkim stopniu obarczone kosztami finansowym. Niestety będą jednak słabe ze względu na spadek przychodów ze sprzedaży. Tak zapewne będzie w całym I kwartale 2013 r.


Zobacz: Firmy będą mogły przekazać 1 % CIT na rzecz jednostek naukowych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK