| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Potrzebne szersze zmiany dotyczące czasu pracy

Potrzebne szersze zmiany dotyczące czasu pracy

Rozwiązania zaproponowane przez resort pracy w projekcie zmian Kodeksu pracy, a dotyczące dopuszczalności wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy i uregulowania ruchomego czasu pracy idą w dobrym kierunku. Są jednak niewystarczające i mocno spóźnione. Konieczne jest wprowadzenie innych zmian, które przyczynią się do utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw i zahamowania wzrostu bezrobocia - uważa PKPP Lewiatan.

- Dzięki swobodniejszemu organizowaniu czasu pracy możliwe będzie elastyczniejsze prowadzenie działalności i efektywniejsze zarządzanie personelem w warunkach zmieniającego się popytu, co w konsekwencji ograniczy skalę masowych zwolnień pracowników i pozwoli utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstw, zwłaszcza w branżach, które wyraźnie odczuwają negatywne skutki spowolnienia gospodarczego - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka PKPP Lewiatan.

Niezależnie od propozycji przedstawionych w projekcie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Lewiatan uważa również za celowe:

a) umożliwienie pracodawcy zmniejszenia pracownikom wymiaru etatu (np. z pełnego na częściowy: 1/2, 1/3) bez konieczności dokonywania indywidualnych wypowiedzeń warunków pracy i płacy, lecz w oparciu o konstrukcję przewidzianą w art. 91 k.p.; przyjęcie tego rozwiązania jako nowego systemu organizacji pracy (dzielenie się pracą).

b) poszerzenie katalogu prac dopuszczonych w niedziele i święta, ze względu na potrzeby biznesowe (np. świadczenie usług transgranicznych, dla korporacji międzynarodowych, świadczenie usług na rzecz podmiotów użyteczności publicznej, prowadzenie działalności sportowej) - art. 15110.

c) uelastycznienie zasad rekompensowania pracy w dzień wolny - art. 1513 k.p. Pracodawca powinien mieć swobodę wyboru rekompensowania nadgodzin pracownikom. Należy umożliwić mu wybór - czy chodzi o odbiór dnia wolnego w naturze, czy też wypłatę dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

d) zmianę trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy przez dopuszczenie regulaminu pracy albo obwieszczenia oraz ustalenie wysokości wynagrodzenia na poziomie 25 proc. wynagrodzenia należnego, jak za przestój - art. 139 k.p.

e) obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych ze 100 proc. do 50 proc. oraz z 50 proc. do 25 proc. wynagrodzenia - art. 1511 k.p. Dodatki za nadgodziny są ustanowione na zbyt wysokim poziomie co powoduje, że pracodawcy są mniej konkurencyjni wobec firm zagranicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o działalność małych i średnich przedsiębiorstw. W czasie dekoniunktury pracodawca powinien mieć możliwość przyjmowania wszelkich pilnych zleceń, które będzie w stanie zrealizować. W wielu krajach praca w godzinach nadliczbowych jest rekompensowana niższymi stawkami wynagrodzeń w porównaniu do naszych regulacji prawnych (np. Niemcy - 25 proc. dni powszednie i 50 proc. niedziele i święta; Francja - 25 proc. pierwsza godzina i 50 proc. każda następna; Włochy - 10 proc. minimalna stawka, 30 proc. średnio).

f) ustalenie oddawania czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych w stosunku 1:1 - art. 1512 k.p.


Te propozycje będą miały zastosowanie do wszystkich pracodawców, bez względu na ich wielkość i kondycję ekonomiczną. W firmach, których sytuacja jest dobra istnieje zawsze możliwość wprowadzenia korzystniejszych rozwiązań niż przewiduje Kodeks pracy. Ponadto nowe rozwiązania będą sprzyjać ustanawianiu regulacji wewnątrzzakładowych, w tym zawierania układów zbiorowych pracy, o co szczególnie zabiegają związki zawodowe.

Zdaniem Lewiatana zmiany legislacyjne powinny też dotyczyć pozakodeksowych rozwiązań związanych z udzielaniem pomocy przedsiębiorcom w sytuacjach kryzysowych na wzór instrumentów wspierających, które zawierała tzw. ustawa antykryzysowa z 2009 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK