REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płacimy coraz wyższe podatki

REKLAMA

Państwa nakładają na obywateli coraz wyższe podatki. Najwyższe podatki na świecie płacą obywatele Europy Zachodniej. Natomiast Polska ma jedną z najwyższych stawek efektywnej stopy podatku dochodowego w Europie Środkowo-Wschodniej.


Jak wynika z najnowszego raportu KPMG „Individual Income Tax and Social Security Rate Survey 2012”, średnia stawka najwyższego progu podatku PIT na świecie wzrosła w 2012 roku o 0,3% w stosunku do roku ubiegłego. Najwyższe stawki podatków osobistych obowiązują w Europie Zachodniej, a najniższe na Bliskim Wschodzie oraz w państwach Europy Wschodniej. W Polsce obowiązuje jedna z najwyższych stawek efektywnej stopy podatku dochodowego w regionie CEE.

REKLAMA


Jeszcze wyższa stawka progu podatkowego

REKLAMA


Raport KPMG jest wynikiem analizy stawek podatków dochodowych oraz wysokości stawek na ubezpieczenia społeczne w 114 krajach. W tegorocznym badaniu, po raz trzeci w ciągu ostatnich 10 lat, odnotowany został wzrost średniej stawki najwyższego progu podatkowego w skali świata.

- Zaistniałą sytuację można w znacznej części tłumaczyć spowolnieniem gospodarczym oraz rosnącym zadłużeniem wielu krajów. W rezultacie państwa tworzą nowe stawki podatku dochodowego dla osób o bardzo wysokich dochodach albo wprowadzają tymczasowy podatek w celu zmniejszenia deficytu budżetowego - mówi Brad Maxwell z KPMG.

Przykładem takiej sytuacji mogą być ostatnie reformy podatkowe we Francji czy w Hiszpanii. Francuska reforma podatkowa wprowadziła dwie nowe stawki podatku dla osób najbogatszych, z czego najwyższa stawka podatku dochodowego wzrosła do 75%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Najwyższe podatki na świecie


Według raportu KPMG, najwyższe stawki podatków osobistych spośród wszystkich analizowanych regionów świata nadal obowiązują w Europie Zachodniej (46,1%), następnie w Afryce Zachodniej (40%), Australii i Nowej Zelandii (39%) oraz w Europie Północnej (36,5%). Najniższe stawki najwyższego progu podatku dochodowego występują zaś w krajach Bliskiego Wschodu, co najprawdopodobniej wynika z faktu, że w niektórych z nich podatku osobowego w ogóle się nie płaci. Niskie stawki podatków osobistych obowiązują także w Europie Wschodniej (16,7%), wynika to między innymi z występowania niskich podatków liniowych. Spośród 9 krajów regionu CEE tylko w Polsce i na Ukrainie utrzymywany jest system progresywnego opodatkowania.


Polska na tle regionu

REKLAMA


Jak wskazuje raport KPMG realia podatkowe danego państwa najlepiej obrazuje efektywna stopa podatkowa, tj. stosunek kwoty należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. I tak, dla dochodu 100 tys. dolarów brutto rocznie, efektywna stopa podatku dochodowego powiększonego o obowiązkowe koszty ubezpieczeń społecznych ponoszonych przez pracownika wynosi w Polsce 35,3%, co plasuje ją na 70 pozycji wśród 114 zbadanych krajów (uszeregowanych od najniższych obciążeń podatkowych).

- Praktycznie wszystkie kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej mogą pochwalić się niższą stawką efektywnego podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych niż Polska. Przykładowo, u naszych najbliższych sąsiadów - na Słowacji i w Czechach stawka ta wynosi ok. 25% - mówi Andrzej Marczak z KPMG.

Efektywna stopa obciążenia wynagrodzenia wynoszącego 100 tys. dolarów brutto rocznie z tytułu ubezpieczeń społecznych, płaconych zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika, wynosi w Polsce 17,1%, co plasuje Polskę na 44 pozycji. Tylko dwa kraje regionu, Bułgaria i Ukraina, odnotowały niższe obciążenia z tytułu kosztów ubezpieczeń społecznych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA