| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec z podwójną zaliczką w grudniu

Koniec z podwójną zaliczką w grudniu

Podatnicy po raz pierwszy później wpłacą zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał. Zaliczkę wpłacą więc do 21 stycznia 2013 r., a nie do 20 grudnia 2012 r. Będzie ona obliczona od rzeczywiście osiągniętych w tych okresach dochodów, a nie – jak miało to miejsce w latach ubiegłych – w wysokości podwójnego zobowiązania listopadowego.


Od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady obliczania oraz wpłacania zaliczki na podatek dochodowy za grudzień oraz IV kwartał. W przeciwieństwie do lat ubiegłych w 2012 r. podatnicy nie mają już obowiązku wpłacania zaliczki za grudzień w wysokości zaliczki za listopad i odpowiednio za IV kwartał w takiej samej wysokości jak zaliczka za III kwartał. Zaliczka będzie płacona od realnych dochodów osiągniętych przez podatnika w grudniu i w IV kwartale br. Należy ją wpłacać do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego. Z uwagi na fakt, że w 2013 r. 20 stycznia przypada w niedzielę, to zaliczkę za grudzień br. oraz za IV kwartał br. podatnicy mają obowiązek wpłacić do 21 stycznia 2013 r. Podatnicy nie mają w ogóle obowiązku wpłacania zaliczki za te okresy, jeżeli do 21 stycznia 2013 r. złożą zeznanie roczne i dokonają zapłaty podatku (art. 44 ust. 6 updof i art. 25 ust. 1 a updop).

Dotychczasowy sposób wpłacania zaliczek za grudzień i IV kwartał stanowił bardzo duże obciążenie dla podatników. Ponieważ nie liczył się faktycznie osiągnięty w tych okresach dochód, prowadziło to do wpłacania zaliczek w zaniżonej lub zawyżonej wysokości.

Podatnicy, którzy w ostatnim miesiącu lub kwartale osiągnęli mniejszy przychód niż w listopadzie (np. z powodu przerwy świątecznej), musieli wpłacać zawyżoną zaliczkę. W przypadku dużych firm mogło to powodować powstanie dużej nadpłaty za dany rok podatkowy, którą podatnicy mogli odzyskać dopiero po złożeniu zeznania rocznego.

W przypadku podatników, którzy w ostatnich miesiącach osiągali najwyższe obroty, obowiązek zapłaty zaliczki w podwójnej wysokości wiązał się z koniecznością zaangażowania dużych środków finansowych. W związku z tym wielu dużych podatników podejmowało pod koniec roku różne działania, które miały na celu zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, a co za tym idzie - obniżenie listopadowej, a przez to i grudniowej zaliczki. Do takich działań należały np. prace remontowe, wcześniejsza spłata zobowiązań lub zakup nowych środków trwałych.

Wprowadzone zmiany należy ocenić jako korzystne. W przypadku podatników osiągających najwyższe obroty w ostatnim miesiącu, zaliczka będzie wprawdzie liczona od ich rzeczywistych dochodów osiągniętych w tym okresie, ale jej wpłata nastąpi o miesiąc później. Jeżeli podatnicy ci zdecydują się złożyć zeznanie roczne do 20 stycznia, nie będą musieli w ogóle uiszczać zaliczki za ostatni miesiąc poprzedniego roku podatkowego. Zostanie ona rozliczona w zeznaniu rocznym.

• art. 44 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 769

• art. 25 ust. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 769

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK