| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec z podwójną zaliczką w grudniu

Koniec z podwójną zaliczką w grudniu

Podatnicy po raz pierwszy później wpłacą zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał. Zaliczkę wpłacą więc do 21 stycznia 2013 r., a nie do 20 grudnia 2012 r. Będzie ona obliczona od rzeczywiście osiągniętych w tych okresach dochodów, a nie – jak miało to miejsce w latach ubiegłych – w wysokości podwójnego zobowiązania listopadowego.


Od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady obliczania oraz wpłacania zaliczki na podatek dochodowy za grudzień oraz IV kwartał. W przeciwieństwie do lat ubiegłych w 2012 r. podatnicy nie mają już obowiązku wpłacania zaliczki za grudzień w wysokości zaliczki za listopad i odpowiednio za IV kwartał w takiej samej wysokości jak zaliczka za III kwartał. Zaliczka będzie płacona od realnych dochodów osiągniętych przez podatnika w grudniu i w IV kwartale br. Należy ją wpłacać do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego. Z uwagi na fakt, że w 2013 r. 20 stycznia przypada w niedzielę, to zaliczkę za grudzień br. oraz za IV kwartał br. podatnicy mają obowiązek wpłacić do 21 stycznia 2013 r. Podatnicy nie mają w ogóle obowiązku wpłacania zaliczki za te okresy, jeżeli do 21 stycznia 2013 r. złożą zeznanie roczne i dokonają zapłaty podatku (art. 44 ust. 6 updof i art. 25 ust. 1 a updop).

Dotychczasowy sposób wpłacania zaliczek za grudzień i IV kwartał stanowił bardzo duże obciążenie dla podatników. Ponieważ nie liczył się faktycznie osiągnięty w tych okresach dochód, prowadziło to do wpłacania zaliczek w zaniżonej lub zawyżonej wysokości.

Podatnicy, którzy w ostatnim miesiącu lub kwartale osiągnęli mniejszy przychód niż w listopadzie (np. z powodu przerwy świątecznej), musieli wpłacać zawyżoną zaliczkę. W przypadku dużych firm mogło to powodować powstanie dużej nadpłaty za dany rok podatkowy, którą podatnicy mogli odzyskać dopiero po złożeniu zeznania rocznego.

W przypadku podatników, którzy w ostatnich miesiącach osiągali najwyższe obroty, obowiązek zapłaty zaliczki w podwójnej wysokości wiązał się z koniecznością zaangażowania dużych środków finansowych. W związku z tym wielu dużych podatników podejmowało pod koniec roku różne działania, które miały na celu zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, a co za tym idzie - obniżenie listopadowej, a przez to i grudniowej zaliczki. Do takich działań należały np. prace remontowe, wcześniejsza spłata zobowiązań lub zakup nowych środków trwałych.

Wprowadzone zmiany należy ocenić jako korzystne. W przypadku podatników osiągających najwyższe obroty w ostatnim miesiącu, zaliczka będzie wprawdzie liczona od ich rzeczywistych dochodów osiągniętych w tym okresie, ale jej wpłata nastąpi o miesiąc później. Jeżeli podatnicy ci zdecydują się złożyć zeznanie roczne do 20 stycznia, nie będą musieli w ogóle uiszczać zaliczki za ostatni miesiąc poprzedniego roku podatkowego. Zostanie ona rozliczona w zeznaniu rocznym.

• art. 44 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 769

• art. 25 ust. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 769

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK