| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiejsze prowadzenie baz danych osobowych

Łatwiejsze prowadzenie baz danych osobowych

Porozumienie o współpracy w zakresie ochrony danych osobowych podpisali w Warszawie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) dr Wojciech R. Wiewiórowski i prezes Polskiego Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś.

Porozumienie, którego przygotowanie trwało dwa lata, ma ułatwić firmom motoryzacyjnym zgodne z prawem prowadzenie baz danych osobowych m.in. klientów salonów i serwisów samochodowych.

Integralną częścią porozumienia o współpracy, podpisanego przez PZPM i GIODO jest "Kodeks dobrych praktyk w zakresie ochrony danych osobowych klientów i potencjalnych klientów".

Kodeks zawiera słownik podstawowych pojęć z zakresu ochrony danych osobowych, przybliża zasady należytego ich zabezpieczenia. Wskazuje także, jakie obowiązki - wynikające z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, spoczywają na firmach z sektora motoryzacyjnego, które są administratorami takich danych.

Jak wyjaśnił Wiewiórowski, firmy z sektora motoryzacyjnego, m.in. producenci oraz sprzedawcy i serwisy samochodowe, gromadzą wiele informacji o klientach i ich pojazdach i w ich interesie jest, by tworzone w ten sposób bazy były zarządzane zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Wyjaśnił, że wśród danych podlegających ochronie tak jak dane osobowe są też np. parametry techniczne kupowanych przez klientów pojazdów, to czy kupili je za gotówkę czy na kredyt, jakie kupili ubezpieczenie itp.

"Dealerzy sprzedając polisy, uzyskują informacje o ewentualnych kradzieżach, wypadkach, naprawach. Znają także dane gromadzonych w urządzeniach elektronicznych pojazdów np. tras przejazdu, parkowania. Rejestracja takich danych także musi podlegać ochronie" - wyjaśnił szef GIODO.

W uroczystości wzięli udział - oprócz sygnatariuszy porozumienia - reprezentanci firm członkowskich PZPM oraz przedstawiciele krajowych organizacji motoryzacyjnych, m.in. Związku Dealerów Samochodów, Polskiej Izby Motoryzacji oraz Związku Producentów Pojazdów i Nadwozi.

PZPM jest największą polską organizacją pracodawców branży motoryzacyjnej, zrzesza 50 firm: producentów i przedstawicieli producentów samochodów, motocykli, skuterów oraz producentów nadwozi.

GIODO to powołany ustawą z 29 sierpnia 1997 r. organ stojący na straży przysługującemu każdemu prawa do ochrony danych osobowych. GIODO kontroluje czy dane takie są przetwarzane zgodnie z prawem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK