REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inspekcja Pracy ostrzega przed podpisywaniem weksli z umową o pracę

REKLAMA

O ostrożność przed podpisywaniem weksli in blanco, których wymagają niektórzy pracodawcy przy zawieraniu umowy o pracę, apelują inspektorzy pracy. Przypominają, że podpisanie weksla nie jest obowiązkiem, a roszczenia pracodawcy reguluje już prawo pracy.

O zagrożeniach, jakie niesie podpisanie przez pracownika weksla in blanco, mówili na konferencji prasowej inspektorzy Okręgowej Inspekcji Pracy (OIP) w Lublinie.

REKLAMA

REKLAMA

"Chcemy zaapelować do pracowników, aby przy podpisywaniu tzw. umów lojalnościowych, które są zabezpieczane wekslami in blanco, 10 razy się zastanowili przed podpisaniem, żeby wiedzieli, jaki mają status prawny w przypadku, gdyby pracodawca taki weksel chciał zrealizować" - powiedział Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie Krzysztof Sudoł.

Chodzi o sytuację, kiedy pracodawca chce podpisania przez pracownika weksla in blanco, który ma stanowić zabezpieczenie ewentualnych roszczeń, np. spłaty szkoleń pracownika finansowanych przez pracodawcę (np. gdy pracownik po szkoleniu odchodzi z firmy) lub odszkodowań w przypadku uszkodzenia majątku firmy i sprzętu używanego przez pracownika, np. telefonu czy laptopa. Jak informują inspektorzy, często od podpisania weksla uzależniane jest zatrudnienie pracownika, a sumy wekslowe sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Katarzyna Fałek-Kurzyna z OIP w Lublinie podkreśliła, że według obowiązującego prawa pracownik nie ma obowiązku podpisywać takiego weksla. Jego podpisanie jest kwestią wyłącznie ustaleń między konkretnym pracodawcą i pracownikiem.

Przypomniała, że roszczeń od pracownika za wyrządzone szkody, np. na majątku firmy, albo zwrotu kosztów poniesionych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pracodawca może dochodzić na podstawie obowiązującego kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Podpisanie weksla powoduje jednak, że pracodawcy jest łatwiej i szybciej dochodzić roszczeń z weksla niż poprzez kierowanie pozwu do sądu pracy o naprawienie szkody"- tłumaczyła.

REKLAMA

W sądzie pracodawca musiałby dowieść winy pracownika, a nie musi tego robić przy egzekwowaniu należności z weksla. "W przypadku podpisania weksla in blanco mamy do czynienia z ustanowieniem odpowiedzialności po stronie pracownika niezależnie od przypisania mu winy i pracodawca nie jest zobowiązany do udowodnienia winy pracownikowi" - podkreśliła Fałek - Kurzyna.

W lubelskim inspektoracie pracy badana jest obecnie sprawa zakładu fryzjerskiego, w którym pracownicy podpisywali weksle. W ocenie inspektorów praktyka podpisywania takich weksli staje się jednak coraz powszechniejsza, choć trudno ocenić skalę tego zjawiska, dlatego że do inspektoratów skargi wpływają dopiero wtedy, gdy pracodawca chce taki weksel zrealizować i pracownik się z tą decyzją nie zgadza.

"Problem jest duży, ponieważ inspekcja pracy nie ma w tym zakresie instrumentów prawnych, żeby przeciwdziałać takim zjawiskom" - powiedział Sudoł.

Inspektorzy pracy nie mają prawa zobligować pracodawców do zaprzestania tego rodzaju praktyk, albo np. stwierdzić nieważność weksla. Ich zdaniem trudna sytuacja na rynku pracy powoduje, że osoby, które chcą podjąć pracę, podpisują weksel, ale często nie zdają siebie sprawy z tego, jaką biorą na siebie odpowiedzialność.

"W tej sprawie możemy tylko apelować i wskazywać na zagrożenia, jakie niesie za sobą podpisanie takiego weksla" - dodał Sudoł.

Fałek-Kurzyna zaznaczyła, że Sąd Najwyższy w wyroku ze stycznia 2011 r. stanął na stanowisku, że nie można stosować weksli na zabezpieczenie roszczeń odszkodowawczych pracodawcy względem pracownika. "Niemniej jednak nie ma gwarancji, że sąd rozstrzygający konkretną sprawę podzieli stanowisko Sądu Najwyższego" - dodała.

Jeśli pracodawca wypełni weksel i go zrealizuje, sąd - w postępowaniu nakazowym - może wydać nakaz zapłaty kwoty wynikającej z weksla w ciągu dwóch tygodni. Jeśli pracownik odwoła się od tej decyzji, wykonanie nakazu jest wstrzymywane, a sprawa trafia do rozpoznania przez sąd; wtedy pracownik może mieć możliwość obrony i przedstawienia swoich racji.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA