| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad 600 milionów preferencyjnego finansowania w ramach Programu CIP trafiło już do polskich MŚP

Ponad 600 milionów preferencyjnego finansowania w ramach Programu CIP trafiło już do polskich MŚP

Zadaniem Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) przede wszystkim jest zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw, w szczególności MMŚP, promowanie wszelkich form innowacji, przyspieszenie oraz promowanie rozwoju efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Budżet programu to ponad 3,6 mld EUR, z tego 1,13 mld stanowi komponent "Instrumenty Finansowe dla MŚP".

"Ponad 600 milionów preferencyjnego finansowania trafiło już do MŚP, w tym ponad połowa do start-upów. Odnotowujemy także wysoką efektywność zaangażowanych środków publicznych. W CIP publiczne EUR generuje kilkadziesiąt EUR dla przedsiębiorcy, co powinno być dobrym tropem dla przyszłej perspektywy finansowej" - mówi Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu CIP dla rynku finansowego w Polsce.

Program jest zarządzany przez Komisję Europejską, a wdrażany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny z Luksemburga, we współpracy z krajowymi pośrednikami finansowymi.

"EFI jest wyspecjalizowaną instytucją UE, która zapewnia instrumenty gwarancyjne oraz kapitał podwyższonego ryzyka dla MŚP. Nasze działania skupiają się na przede wszystkim wspieraniu mikrofinansowania i finansowania we wczesnej fazie zgodnie z zapotrzebowaniem rynku i najlepszymi praktykami" - powiedział Tomasz Kozłowski, menedżer ds. rozwoju EFI.

Według danych EFI i KPK CIP do połowy 2012 r. z instrumentów poręczeniowych CIP w Europie skorzystało w 19 krajach prawie 176 tys. MŚP, zatrudniających prawie 700 tys. osób, którym udzielono ponad 200 tys. szt. pożyczek na łączną kwotę ponad 10 mld EUR, które wygenerują inwestycje o łącznej wartości ponad 17 mld EUR. Średnia kwota kredytu jakiego udzielano przedsiębiorcom wyniosła 65 tys. EUR (w przypadku mikro - 11 tys.). W Polsce, po 18 miesiącach aktywności oferty CIP, udzielono 3636 pożyczek 3365 MMŚP na kwotę 613,6 mln PLN. Ponad połowę polskich beneficjentów stanowiły start-upy, a średnia wartość pożyczki wyniosła 160 tys. PLN. Instrumenty finansowe CIP udostępniane są przedsiębiorcom w sieci Pośredników Finansowych CIP, w której funkcjonuje sześć instytucji finansowych oferujących 16 instrumentów zwrotnych.

W Polsce za program odpowiadają Ministerstwo Gospodarki i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, zaś jego promocją i pomocą rynkowi w sięgnięciu po instrumenty finansowe CIP zajmuje się Krajowy Punkt Kontaktowy przy Związku Banków Polskich.

"Polska w ramach wdrażania CIP postawiła m.in. na sieć instytucji wsparcia biznesu, do których należą krajowe punkty kontaktowe. Celem było ułatwienie sięgnięcia naszym przedsiębiorcom po środki z tego dodatkowego, wspólnotowego źródła wsparcia. Na całościowe podsumowanie przyjdzie co prawda czas za dwa lata, ale już dzisiaj można uznać wyniki KPK CIP 'Instrumenty Finansowe dla MŚP' za satysfakcjonujące" - powiedziała Ewa Swędrowska-Dziankowska na konferencji przeglądowej wdrożenie CIP w Polsce.

Ułatwienia, które otrzymują przedsiębiorcy, polegają m.in. na: udostępnieniu finansowania, w tym - nowopowstającym podmiotom, braku opłat za poręczenie, wydłużaniu terminów finansowania, brak pomocy publicznej, obniżania wymogów w zakresie: zabezpieczeń, wkładu własnego, wymaganej dokumentacji. Na przedsiębiorców czeka jeszcze ponad 3 mld PLN preferencyjnego finansowania.

Przypomnijmy, że w CIP nie ma alokacji krajowych - kandydaci na pośredników ze wszystkich państw uczestniczących w programie konkurują o środki z tego samego budżetu i w trybie ciągłym. Instytucje, które zaproponują najciekawsze projekty, uzyskają akceptację KE oraz EFI i będą mogły wykorzystać środki CIP do rozwoju aktywności rynkowej.

"Program CIP w Polsce to również 30 ośrodków sieci EEN, które zapewniają przedsiębiorcom kompleksowe usługi pomagające rozwijać zdolności innowacyjne oraz konkurować na wspólnym rynku" - przypomniał dr Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP, instytucji nadzorującej sieć KPK i EEN w Polsce.

Doświadczenia zdobyte już dzisiaj w ramach CIP zaowocują niedługo. W nadchodzącej perspektywie finansowej planowany jest Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorców i MŚP (COSME), w ramach którego będą kontynuowane niektóre z dzisiaj wdrażanych instrumentów.

Więcej informacji, w tym przykłady zrealizowanych projektów, znajduja się na stronie: http://www.cip.gov.pl/eip-kpkzbp.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK