| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad 600 milionów preferencyjnego finansowania w ramach Programu CIP trafiło już do polskich MŚP

Ponad 600 milionów preferencyjnego finansowania w ramach Programu CIP trafiło już do polskich MŚP

Zadaniem Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) przede wszystkim jest zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw, w szczególności MMŚP, promowanie wszelkich form innowacji, przyspieszenie oraz promowanie rozwoju efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Budżet programu to ponad 3,6 mld EUR, z tego 1,13 mld stanowi komponent "Instrumenty Finansowe dla MŚP".

"Ponad 600 milionów preferencyjnego finansowania trafiło już do MŚP, w tym ponad połowa do start-upów. Odnotowujemy także wysoką efektywność zaangażowanych środków publicznych. W CIP publiczne EUR generuje kilkadziesiąt EUR dla przedsiębiorcy, co powinno być dobrym tropem dla przyszłej perspektywy finansowej" - mówi Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu CIP dla rynku finansowego w Polsce.

Program jest zarządzany przez Komisję Europejską, a wdrażany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny z Luksemburga, we współpracy z krajowymi pośrednikami finansowymi.

"EFI jest wyspecjalizowaną instytucją UE, która zapewnia instrumenty gwarancyjne oraz kapitał podwyższonego ryzyka dla MŚP. Nasze działania skupiają się na przede wszystkim wspieraniu mikrofinansowania i finansowania we wczesnej fazie zgodnie z zapotrzebowaniem rynku i najlepszymi praktykami" - powiedział Tomasz Kozłowski, menedżer ds. rozwoju EFI.

Według danych EFI i KPK CIP do połowy 2012 r. z instrumentów poręczeniowych CIP w Europie skorzystało w 19 krajach prawie 176 tys. MŚP, zatrudniających prawie 700 tys. osób, którym udzielono ponad 200 tys. szt. pożyczek na łączną kwotę ponad 10 mld EUR, które wygenerują inwestycje o łącznej wartości ponad 17 mld EUR. Średnia kwota kredytu jakiego udzielano przedsiębiorcom wyniosła 65 tys. EUR (w przypadku mikro - 11 tys.). W Polsce, po 18 miesiącach aktywności oferty CIP, udzielono 3636 pożyczek 3365 MMŚP na kwotę 613,6 mln PLN. Ponad połowę polskich beneficjentów stanowiły start-upy, a średnia wartość pożyczki wyniosła 160 tys. PLN. Instrumenty finansowe CIP udostępniane są przedsiębiorcom w sieci Pośredników Finansowych CIP, w której funkcjonuje sześć instytucji finansowych oferujących 16 instrumentów zwrotnych.

W Polsce za program odpowiadają Ministerstwo Gospodarki i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, zaś jego promocją i pomocą rynkowi w sięgnięciu po instrumenty finansowe CIP zajmuje się Krajowy Punkt Kontaktowy przy Związku Banków Polskich.

"Polska w ramach wdrażania CIP postawiła m.in. na sieć instytucji wsparcia biznesu, do których należą krajowe punkty kontaktowe. Celem było ułatwienie sięgnięcia naszym przedsiębiorcom po środki z tego dodatkowego, wspólnotowego źródła wsparcia. Na całościowe podsumowanie przyjdzie co prawda czas za dwa lata, ale już dzisiaj można uznać wyniki KPK CIP 'Instrumenty Finansowe dla MŚP' za satysfakcjonujące" - powiedziała Ewa Swędrowska-Dziankowska na konferencji przeglądowej wdrożenie CIP w Polsce.

Ułatwienia, które otrzymują przedsiębiorcy, polegają m.in. na: udostępnieniu finansowania, w tym - nowopowstającym podmiotom, braku opłat za poręczenie, wydłużaniu terminów finansowania, brak pomocy publicznej, obniżania wymogów w zakresie: zabezpieczeń, wkładu własnego, wymaganej dokumentacji. Na przedsiębiorców czeka jeszcze ponad 3 mld PLN preferencyjnego finansowania.

Przypomnijmy, że w CIP nie ma alokacji krajowych - kandydaci na pośredników ze wszystkich państw uczestniczących w programie konkurują o środki z tego samego budżetu i w trybie ciągłym. Instytucje, które zaproponują najciekawsze projekty, uzyskają akceptację KE oraz EFI i będą mogły wykorzystać środki CIP do rozwoju aktywności rynkowej.

"Program CIP w Polsce to również 30 ośrodków sieci EEN, które zapewniają przedsiębiorcom kompleksowe usługi pomagające rozwijać zdolności innowacyjne oraz konkurować na wspólnym rynku" - przypomniał dr Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP, instytucji nadzorującej sieć KPK i EEN w Polsce.

Doświadczenia zdobyte już dzisiaj w ramach CIP zaowocują niedługo. W nadchodzącej perspektywie finansowej planowany jest Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorców i MŚP (COSME), w ramach którego będą kontynuowane niektóre z dzisiaj wdrażanych instrumentów.

Więcej informacji, w tym przykłady zrealizowanych projektów, znajduja się na stronie: http://www.cip.gov.pl/eip-kpkzbp.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »