| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Budżet opłaci składki społeczne za wychowujących dzieci

Budżet opłaci składki społeczne za wychowujących dzieci

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma gotowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje, że budżet będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne za osoby, które wychowują dzieci.

"Realizując cele polityki prorodzinnej i kierując się potrzebą zapewnienia godziwej wysokości przyszłych świadczeń osób wychowujących dzieci projektodawca uznał za właściwe rozszerzenie kręgu osób, za które budżet państwa opłacałby składki w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem" - wyjaśnił resort pracy we wtorek w komunikacie.

Składki te, tak jak w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych, ma finansować budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Ministerstwo poinformowało, że projekt wprowadza do ustawy dwie podstawy wymiaru składek dla osób, które rezygnują z pracy zarobkowej w związku z opieką nad dzieckiem.

"Dla osób posiadających 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem, miałaby to być kwota 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek" - napisano. "Natomiast dla osób nieposiadających stażu ubezpieczeniowego, osób bezrobotnych oraz osób z krótszym niż półroczny stażem podstawę wymiaru składek stanowiłaby kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę" - dodano.

Osoby nieubezpieczone miałyby prawo wyboru systemu ubezpieczeń: powszechnego lub rolniczego, którym chciałyby być objęte w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem. W przypadku wyboru systemu rolniczego - będą podlegały ubezpieczeniom na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

"Podstawowym warunkiem objęcia ubezpieczeniem w związku ze sprawowaniem opieki jest brak innego tytułu do ubezpieczenia. Dodatkowo warunkiem skorzystania z ubezpieczenia w okresie wychowywania dziecka będzie złożenie stosownego wniosku do ZUS zawierającego m.in. datę rozpoczęcia (nie wcześniejszą niż data złożenia wniosku) i datę zakończenia okresu wychowywania objętego ubezpieczeniem wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka" - poinformowano w komunikacie.

Projekt zawiera też regulacje dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym - finansowanym z budżetu - osób wychowujących dzieci i ubezpieczonych w systemie rolniczym.

"Za rolnika lub domownika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, w okresie przerwy w prowadzeniu działalności rolniczej albo wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, w związku z osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem w wieku odpowiednio do lat 4 lub 18, i w okresie do 3 i odpowiednio 6 lat składkę na to ubezpieczenie finansuje KRUS (...) z dotacji budżetu państwa. (...) Składka miesięczna za te osoby ma wynosić 10 proc. emerytury podstawowej" - wynika z komunikatu.

MPiPS wyjaśniło, że ustawa będzie odnosiła się do rodziców dzieci, które urodziły się po 31 grudnia 2012 r. Wyjątek będzie dotyczył przepisów określających podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub sprawujących opiekę nad dzieckiem do lat czterech podlegających ubezpieczeniom w systemie powszechnym.

"Zgodnie z projektowaną regulacją podstawa ta będzie dotyczyła również wszystkich osób przebywających na urlopach wychowawczych w dniu wejścia w życie ustawy" - tłumaczy resort pracy.

Ministerstwo zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK