| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ruszył konkurs dla pracodawców Lodołamacze

Ruszył konkurs dla pracodawców Lodołamacze

Lodołamacze to pracodawcy, którzy pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników - przekonuje Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która jest pomysłodawcą konkursu Lodołamacze.

Rozpoczęła się siódma edycja konkursu dla firm, instytucji i organizacji angażujących się w problematykę osób niepełnosprawnych Lodołamacze. Jest on adresowany do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.

"Lodołamacze to pracodawcy, którzy wyznaczają i wskazują nowe szlaki, nowe kierunki działania w życiu gospodarczym - cechuje ich większa wrażliwość społeczna. Dają pozytywny przykład, pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników. Lodołamacze przełamują bariery, które są największe - bariery w naszych głowach, o wiele trudniejsze do zlikwidowania od architektonicznych, czy organizacyjnych" - podkreślił prezes POPON Jan Zając.

Przekonywał, że podział na pracowników pełnosprawnych i niepełnosprawnych nie ma żadnego sensu, bo zarówno pracownik pełnosprawny jak i niepełnosprawny może być dobrym i wydajnym pracownikiem, jeśli tylko jego stanowisko jest zgodne z jego wykształceniem i predyspozycjami. "Nie będzie przecież dobrym przedstawicielem handlowym człowiek, który jest samotnikiem i ma słaby kontakt z ludźmi, może on być natomiast świetny w dziale księgowości czy analiz. Osoba roztargniona nie będzie dobrym księgowym. I to wszystko nie ma jakiegokolwiek związku z pełno czy niepełnosprawnością, tylko z indywidualnymi predyspozycjami" - zaznaczył.

Dotychczas w konkursie udział wzięło ponad 1,9 tys. firm, instytucji i organizacji, w ubiegłorocznej edycji - 350. Były wśród nich duże, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje. Jednym z ubiegłorocznych zwycięzców była firma Balian, która działa na otwartym rynku pracy i zatrudnia tylko 19 osób, w tym osoby niepełnosprawne. Firma pomaga im przez doradztwo i zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jest fundatorem utworzonej w 2001 r. Fundacji Balian Sport, która umożliwia niepełnosprawnym uprawianie sportu, m.in. rugby na wózkach, nurkowania, skoków ze spadochronem. W poprzednich latach nagrodzono m.in. Kujawską Fabrykę Maszyn Rolniczych "Krukowiak" z Brześcia Kujawskiego, w której - mimo że działa na otwartym rynku - prawie 50 proc. kadry stanowią osoby niepełnosprawne. Firma prowadzi także szeroką działalność socjalną na rzecz swoich pracowników oraz udziela się społecznie.

Statuetki Lodołamacza wręczone zostaną w trzech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy oraz Pracodawca Nieprzedsiębiorca. W pierwszym etapie Kapituła dokona analizy i wyłoni finalistów regionalnych. Zwycięzcy przejdą do centralnego etapu konkursu, w którym wyłonieni zostaną ogólnopolscy Lodołamacze 2012. Laureatów poznamy 27 września, podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

Patronat nad konkursem objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. Ambasadorem Konkursu jest aktor Zbigniew Zamachowski. W kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych, której elementem jest konkurs, w poszczególnych regionach jako ambasadorowie zaangażowali się m.in. Stan Borys, Piotr Kupicha z zespołem Feel, Monika Kuszyńska, Mietek Szcześniak, zespół Lombard.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.lodolamacze.info.pl.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych od 1995 r. zrzesza pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Skupia blisko 600 firm i instytucji, które zatrudniają łącznie ok. 65 tys. pracowników, w tym ponad 35 tys. osób niepełnosprawnych. Organizacja prowadzi swoje biura w dziewięciu największych miastach Polski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK