| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy alarmują: podniesienie wieku emerytalnego uderzy w najsłabszych

Przedsiębiorcy alarmują: podniesienie wieku emerytalnego uderzy w najsłabszych

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez program Rzetelna Firma, 53 proc. przedsiębiorców przewiduje, że wydłużenie wieku emerytalnego zmniejszy gotowość firm do zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym. Najnowsze plany rządu pogorszą również sytuację absolwentów – tak uważa prawie połowa ankietowanych. O pozytywnych skutkach reformy przekonanych jest niespełna 10 proc. przedsiębiorców.

Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w programie Rzetelna Firma podniesienie wieku emerytalnego nie rozwiąże problemu bezrobocia. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych - zdaniem ponad połowy ankietowanych przedsiębiorców (53 proc.) reforma prawa pracy zmniejszy gotowość firm do zatrudnienia pracowników w wieku przedemerytalnym. Prawie co trzeci pracodawca nie widzi szans na poprawę ich sytuacji, uważając, że rządowe propozycje nic nie zmienią. Korzystne zmiany dla pracowników przewiduje zaledwie 7 proc. przedsiębiorców.

 

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego”


„Samo wydłużenie wieku emerytalnego nie rozwiąże problemu wysokiego bezrobocia wśród ludzi starszych, zwłaszcza kobiet. Wręcz przeciwnie - pogłębi je. Rząd powinien zatem pomyśleć o pakiecie dodatkowych rozwiązań mających na celu aktywizację zawodową, doszkalanie i stworzenie możliwości przekwalifikowania się dla osób w wieku przedemerytalnym. Inaczej zostaną pozostawione samie sobie.” - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. „Ta reforma powinna być także przygotowana z myślą o przedsiębiorcach. Trzeba dać im szansę najlepszego wykorzystania możliwości doświadczonego pracownika.”¬ - dodaje Waldemar Sokołowski.

Jakie są obowiązki pracodawcy zwalniającego pracownika >>


Jak wynika z badania Rzetelnej Firmy, sytuacja osób wchodzących na rynek pracy także nie ulegnie poprawie. Zdaniem prawie połowy ankietowanych (48 proc.) podniesienie wieku emerytalnego zmniejszy gotowość firm do zatrudniania absolwentów. Z kolei 35 proc. badanych uważa, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie przełoży się na tworzenie miejsc pracy dla osób rozpoczynających swoja karierę zawodową.  

 

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego”


„Badanie pokazuje, że przedsiębiorcy postrzegają reformę jako rozwiązanie które uderzy w osoby mające najtrudniejszą sytuację na rynku pracy - zarówno osoby wchodzące na rynek, jak i te w wieku przedemerytalnym.” - komentuje Waldemar Sokołowski. „Opinie przedsiębiorców to sygnał dla rządzących, że biznes oczekuje kompleksowych rozwiązań, które korzystnie wpłyną na warunki rzetelnego prowadzenia działalności gospodarczej. To również pytanie o kształt reformy - czy rzeczywiście może stanowić zachętę do tworzenia nowych miejsc pracy, czy będzie tylko sztucznym nakazem utrzymywania lub tworzenia ich na papierze?” - dodaje Waldemar Sokołowski.


Z badania „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego” wynika, że:

-    aż 53 proc. ankietowanych jest zdania, że proponowane zmiany w polskim prawie pracy zmniejszą gotowość firm także do zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym;

-    tylko 6 proc. przedsiębiorców uważa,  że proponowane zmiany wpłyną korzystnie na sytuację starszych pracowników;

-    48 proc. pracodawców przewiduje, że reforma negatywnie odbije się również na położeniu absolwentów dopiero wchodzących na rynek pracy.

Badanie „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego” zostało przeprowadzone w marcu 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 42 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK