| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy rodzinne są filarem gospodarki

Firmy rodzinne są filarem gospodarki

Firmy rodzinne są istotne dla gospodarki, są jej filarem - mówił wicepremier Waldemar Pawlak podczas środowej konferencji dotyczącej projektu "Firmy rodzinne". Jej uczestnicy wskazywali, że firmy te stanowią kręgosłup wielu europejskich gospodarek.

Wicepremier Waldemar Pawlak, który uczestniczył w otwarciu konferencji, zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, podkreślał, że firmy rodzinne są ważne dla gospodarki. "Jesteście takim filarem najbardziej trwałym - konsekwentnym uczestnikiem działalności gospodarczej" - mówił.

Wicepremier podał przykład firmy Solaris, która produkuje m.in. autobusy miejskie. "To wyjątkowa firma, która w ciągu kilkunastu lat urosła niezmiernie, a bazuje na bardzo ciekawym pomyśle. To jest pomysł takiej sprytnej firmy, która potrafi kontraktować komponenty od różnych dostawców i budować autobusy dopasowane do rynku" - powiedział Pawlak.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak zwróciła uwagę, że projekt "Firmy rodzinne" był "zarówno pilotażowy, jak i badawczy". Dodała, że PARP realizuje dużo projektów, ale żadnemu z nich nie towarzyszyło tyle pozytywnych emocji, co w przypadku tego. "Te emocje można było zauważyć na spotkaniach" - mówiła.

Projekt był zrealizowany od końca 2009 r. do końca 2011 r. W jego trakcie przeszkolono ponad 300 osób: właścicieli, menedżerów i pracowników firm rodzinnych z całej Polski. Brali oni udział w cyklu warsztatów, konferencji oraz spotkań tematycznych.

Prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Andrzej Blikle powiedział, że "firma rodzinna to nie jest jakiś margines gospodarczy". W jego ocenie program zakończył się sukcesem. "O to nam chodziło, aby powstała grupa firm, które będą się wzajemnie wspierać" - mówił.

Olivier de Richouftz, dyrektor zarządzający Family Business Network, zrzeszającej firmy rodzinne z całego świata, powiedział, że firmy rodzinne stanowią kręgosłup wielu europejskich gospodarek. "Średnio 60 procent wszystkich firm na świecie to firmy rodzinne (...). Jeśli chodzi o zatrudnienie, to ponad 50 proc. wszystkich tworzonych miejsc pracy na świecie powstaje w firmach rodzinnych" - powiedział Richouftz.

Dodał, że jeśli firmy rodzinne są dobrze zarządzane, to funkcjonują przez 50 lat (mniej więcej 20 proc. ogółu firm rodzinnych), natomiast 5 proc. takich firm, jeśli ma szczęście, może działać nawet 100 lat. "W przypadku firm nierodzinnych bardzo rzadko zdarza się, aby prowadziły swoją działalność przez 100 lat. Dlatego wynik tych 5 proc. nie jest aż taki zły" - podkreślił.

Richouftz wskazał też, że jednym z czynników sukcesu firm rodzinnych jest to, że mają bardzo małe zadłużenie. "Są więc bardziej zdolne do skupienia się na przyszłym rozwoju" - mówił.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK