| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy rodzinne są filarem gospodarki

Firmy rodzinne są filarem gospodarki

Firmy rodzinne są istotne dla gospodarki, są jej filarem - mówił wicepremier Waldemar Pawlak podczas środowej konferencji dotyczącej projektu "Firmy rodzinne". Jej uczestnicy wskazywali, że firmy te stanowią kręgosłup wielu europejskich gospodarek.

Wicepremier Waldemar Pawlak, który uczestniczył w otwarciu konferencji, zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, podkreślał, że firmy rodzinne są ważne dla gospodarki. "Jesteście takim filarem najbardziej trwałym - konsekwentnym uczestnikiem działalności gospodarczej" - mówił.

Wicepremier podał przykład firmy Solaris, która produkuje m.in. autobusy miejskie. "To wyjątkowa firma, która w ciągu kilkunastu lat urosła niezmiernie, a bazuje na bardzo ciekawym pomyśle. To jest pomysł takiej sprytnej firmy, która potrafi kontraktować komponenty od różnych dostawców i budować autobusy dopasowane do rynku" - powiedział Pawlak.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak zwróciła uwagę, że projekt "Firmy rodzinne" był "zarówno pilotażowy, jak i badawczy". Dodała, że PARP realizuje dużo projektów, ale żadnemu z nich nie towarzyszyło tyle pozytywnych emocji, co w przypadku tego. "Te emocje można było zauważyć na spotkaniach" - mówiła.

Projekt był zrealizowany od końca 2009 r. do końca 2011 r. W jego trakcie przeszkolono ponad 300 osób: właścicieli, menedżerów i pracowników firm rodzinnych z całej Polski. Brali oni udział w cyklu warsztatów, konferencji oraz spotkań tematycznych.

Prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Andrzej Blikle powiedział, że "firma rodzinna to nie jest jakiś margines gospodarczy". W jego ocenie program zakończył się sukcesem. "O to nam chodziło, aby powstała grupa firm, które będą się wzajemnie wspierać" - mówił.

Olivier de Richouftz, dyrektor zarządzający Family Business Network, zrzeszającej firmy rodzinne z całego świata, powiedział, że firmy rodzinne stanowią kręgosłup wielu europejskich gospodarek. "Średnio 60 procent wszystkich firm na świecie to firmy rodzinne (...). Jeśli chodzi o zatrudnienie, to ponad 50 proc. wszystkich tworzonych miejsc pracy na świecie powstaje w firmach rodzinnych" - powiedział Richouftz.

Dodał, że jeśli firmy rodzinne są dobrze zarządzane, to funkcjonują przez 50 lat (mniej więcej 20 proc. ogółu firm rodzinnych), natomiast 5 proc. takich firm, jeśli ma szczęście, może działać nawet 100 lat. "W przypadku firm nierodzinnych bardzo rzadko zdarza się, aby prowadziły swoją działalność przez 100 lat. Dlatego wynik tych 5 proc. nie jest aż taki zły" - podkreślił.

Richouftz wskazał też, że jednym z czynników sukcesu firm rodzinnych jest to, że mają bardzo małe zadłużenie. "Są więc bardziej zdolne do skupienia się na przyszłym rozwoju" - mówił.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK