| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm przyjął raport rządu o pomocy publicznej dla przedsiębiorców w 2010

Sejm przyjął raport rządu o pomocy publicznej dla przedsiębiorców w 2010

Sejm przyjął rządowy raport o pomocy publicznej, udzielonej przedsiębiorcom w 2010 r. Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Posłowie w głosowaniu odrzucili zgłoszony wniosek o odrzucenie raportu, co oznacza przyjęcie dokumentu. Przed głosowaniem poseł PiS Jerzy Szmit pytał, dlaczego - zgodnie z raportem - największe kwoty pomocy trafiły do dużych, silnych firm, a nie małych i średnich przedsiębiorców.

Wiceprezes UOKiK Małgorzata Kozak tłumaczyła, że w poczet pomocy należało zaliczyć rekompensaty dla spółek energetycznych w związku z rozwiązaniem kontraktów długoterminowych na dostawy energii, a rozwiązanie tych kontraktów było konieczne dla uwolnienia rynku energii elektrycznej, co jest wymogiem UE.

Poważne kwoty dostały koncerny naftowe, ale - jak tłumaczyła Kozak - z tytułu ulg za produkcję biopaliw. Wiceprezes UOKiK podkreśliła, że 2010 rok był ostatnim, w którym stosowano te ulgi, dlatego ta pozycja nie pojawi się już w zestawieniu za rok 2011.

Z raportu wynika, że w 2010 r. suma pomocy publicznej przekroczyła ponad 24 mld zł, w tym prawie 3 mld trafiło do sektora transportu. Największymi beneficjentami pomocy były największe polskie firmy: przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego, spółki paliwowe oraz spółki z sektora transportu kolejowego. W odróżnieniu od innych państw, w Polsce pomocy nie wymagały natomiast banki.

Pomoc publiczna dla PKN Orlen i Lotosu z tytułu ulg za produkcję biopaliw wyniosła odpowiednio 906,8 mln zł oraz 391,7 mln zł. Pomoc dla Przewozów Regionalnych wyniosła 905,6 mln zł, a dla PKP Intercity - 432,7 mln zł.

Prawie 1,2 mld zł dostały spółki energetyczne, głównie z tytułu rekompensaty za rozwiązanie kontraktów długoterminowych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dostało 606 mln zł na inwestycje w podziemne magazyny gazu, natomiast spółka Gaz-System - 577 mln zł na rozbudowę systemu przesyłowego gazu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK