| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Świętokrzyskie: Rusza program wspierający przedsiębiorczość

Świętokrzyskie: Rusza program wspierający przedsiębiorczość

Dotacje na rozpoczęcie lub rozwinięcie działalności gospodarczej, szkolenia z przedsiębiorczości dla młodzieży i kursy dla lokalnych liderów, to niektóre elementy nowego programu "Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością", którego budżet wynosi ponad 19,8 mln zł.

Celem uruchamianego właśnie programu jest wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturalnych Gór Świętokrzyskich w związku z aktywizacją gospodarczą mieszkańców regionu. Program finansowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy realizują Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu i samorząd województwa świętokrzyskiego.

Jak podkreśliła na konferencji prasowej prezes ośrodka Halina Siemaszko, mieszkańcy Gór Świętokrzyskich potrzebują miejsc pracy i źródeł dochodu. Program będzie się koncentrował na przedsiębiorczości związanej z turystyką i obszarami z nią związanymi. W planach jest np. stworzenie miejsc, w którym z - zachowaniem wymogów sanitarnych - gospodynie będą mogły produkować przetwory owocowo-warzywne z przeznaczeniem na sprzedaż. Z kolei piekarnia może dostać dotację na stworzenie regionalnego wypieku, jakim w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą są np. koguty.

Program obejmuje cztery powiaty: kielecki, opatowski, ostrowiecki i sandomierski, w których realizowane będą projekty skierowane do młodzieży, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz osób, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą.

W planach są szkolenia z przedsiębiorczości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, kursy dla liderów Lokalnych Grup Działania, wyjazdy studyjne do Szwajcarii. Przy wsparciu konsultantów z Aarhus Business Collage w Danii powstanie centrum kształcenia, które umożliwi przedsiębiorcom podnoszenie kwalifikacji.

W ramach Świętokrzyskiej Kuźni Smaków promowane będą tradycyjne produkty kulinarne; powstanie książka kucharska oraz zostanie wytyczony szlak gospodarstw oferujących lokalne specjały.

Kierująca programem Anna Frańczak podkreśliła, że ponad 60 proc. środków przeznaczonych zostanie na różne dotacje dla organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz osób, które dopiero chcą uruchomić działalność. Stowarzyszenia mogą uzyskać wsparcie na działania, które mają przyciągnąć turystów. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dotacje inwestycyjne czy pieniądze na promocję firmy.

Całkowity budżet programu to 19,8 mln zł. Wkład własny w projekty realizowane przez samorząd wynosi 15 proc., a w działania podejmowane przez ośrodek - 10 proc. Program "Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością" będzie realizowany do 30 września 2016 roku.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej Polsce i dziewięciu innym państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Trafi do nich ponad 1 mld franków szwajcarskich, z czego niemal połowę, ok. 489 mln franków, przeznaczono dla Polski. Program został uruchomiony 15 września 2008 roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK