| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mikro i małe przedsiębiorstwa z umiarkowanym optymizmem o 2012 r.

Mikro i małe przedsiębiorstwa z umiarkowanym optymizmem o 2012 r.

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za rok 2011 wynosi 92 pkt. wobec 93 pkt. rok wcześniej - wynika z drugiej edycji "Raportu o Sytuacji Mikro i Małych Firm" przygotowanego przez Bank Pekao SA.

Przedsiębiorcy lepiej oceniają perspektywy na 2012 rok (95 pkt.) niż poprzednie 12 miesięcy (89 pkt.). Optymizm ten jest umiarkowany, gdyż wartością neutralną Wskaźnika jest 100 pkt. Jest to druga edycja raportu opartego o wywiady z 7 tys. właścicieli mikro i małych firm. Skala ocen: 50-150, 100 jest wartością neutralną.

Z raportu wynika, że przedsiębiorcy znacznie lepiej oceniają kondycję własnych firm i tych obszarów, na które mają bezpośredni wpływ, niż ogólną sytuację gospodarczą.

"Biorąc pod uwagę ocenę z ostatnich 12 miesięcy najsłabiej wypadły właśnie oceny ogólnej sytuacji gospodarczej oraz branży, w której działa dany przedsiębiorca (82 pkt.), notując jednocześnie wyniki słabsze niż w edycji 2010 (-1 pkt.)" - napisano w komentarzu do badania.

"Wzrosty zanotowano w kategorii przychody i wynik finansowy firmy (+1 pkt.). Natomiast najlepiej oceniają dostępność do finansowania zewnętrznego (97 pkt.) oraz poziom zatrudnienia (96 pkt.)" - napisano.

Ubezpiecz się od utarty zysku >>

Znacznie lepiej niż ostatnie 12 miesięcy przedsiębiorcy oceniają perspektywy roku 2012. We wszystkich obszarach wchodzących w skład OWK ocena kolejnych 12 miesięcy jest wyższa od oceny ostatnich 12 miesięcy, a wskaźnik dla zatrudnienia wyniósł 100 pkt.

Najniższe wartości Wskaźnika dotyczącego 2012 zanotowano w sektorze usług (96 pkt) i budownictwa (95), przy czy w firmach budowlanych nastąpił najwyższy spadek Wskaźnika w porównaniu z rokiem 2010.

"Najwyższe wartości Wskaźnika dotyczącego 2012 zanotowano w sektorze usług (96 pkt) i budownictwa (95), przy czym w firmach budowlanych nastąpił najwyższy spadek Wskaźnika w porównaniu z rokiem 2010" - napisano.

Jak wyegzekwować swoje należności od dłużnika >>

Z raportu wynika, że 76 proc. mikro i małych firm opiera swoją działalność na środkach własnych, choć w 2011 odsetek firm korzystających z finansowania zewnętrznego wzrósł do 24 proc. z 22 proc. w 2010 roku.

Z zewnętrznego finansowania najczęściej korzystały firmy małe (46 proc.) oraz produkcyjne (32 proc.).

"Znacząco (z 15 proc. do 40 proc.) w porównaniu z edycją 2010 wzrósł odsetek firm, które na pytanie o przyczynę niekorzystania z finansowania zewnętrznego wskazywały brak potrzeb" - napisano w komentarzu.

45 proc. firm deklaruje niechęć do zadłużania się.

"Jedynie 13 proc. respondentów zadeklarowało brak możliwości skorzystania z kredytu, co pozwala stwierdzić, że dostęp do finansowania nie jest barierą w ich rozwoju" - ocenił Grzegorz Piwowar, wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA.

Autorzy badania spodziewają się, że w 2012 roku liczba inwestujących firm może ulec dalszemu zmniejszeniu.

41 proc. firm przeznaczyło środki na inwestycje w 2011. W 2012 roku tylko 34 proc. mikro i małych firm zamierza realizować inwestycje, 60 proc. deklaruje brak projektów inwestycyjnych.

"W tym roku inwestycje w większym stopniu powinny być finansowane z kredytu (27 proc. w roku 2012 wobec 20 proc. w roku 2011) oraz leasingu (11 proc. wobec 8 proc.)" - napisano w komentarzu.

Z raportu wynika, że jedynie 10 proc. mikro i małych firm jest eksporterami, ale z badania wynika, że właśnie eksporterzy najlepiej oceniają sytuację swoich firm oraz oczekują znaczącego zwiększenia przychodów w roku 2012.

Zdaniem Grzegorza Piwowara polskie mikro i małe firmy potrafią dostosować się do zmiennych warunków rynkowych.

"Innowację produktową wprowadziło w ciągu ostatniego roku 26 proc. badanych firm, a innowację procesową 18 proc., czyli prawie 50 proc. firm dokonało jakiejś zmiany" - powiedział.

Według badania, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, ze wsparcia skorzystało 11 proc. mikro i małych firm.

"W przyszłości ze środków pomocowych chce korzystać 44 proc. ankietowanych firm. Głównym problemem jest zbyt trudna procedura aplikowania (38 proc. wskazań)" - napisano w raporcie.

W skład Ogólnego Wskaźnika Koniunktury Mikro i Małych Firm wchodzą oceny ośmiu obszarów badawczych (ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży, sytuacja firmy, przychody firmy, wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK