| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do końca stycznia 2012 r. niektórzy pracodawcy powinni poinformować pracowników o nietworzeniu zfśs

Do końca stycznia 2012 r. niektórzy pracodawcy powinni poinformować pracowników o nietworzeniu zfśs

Firmy zatrudniające 1 stycznia 2012 r. mniej niż 20 pracowników, niezobligowane do tworzenia regulaminu wynagradzania, mogą podjąć samodzielnie, bez konsultacji z personelem, decyzję o nietworzeniu zfśs lub niewypłacaniu świadczeń urlopowych. Powinny jednak powiadomić o tym pracowników do końca stycznia 2012 r.

Informację o nietworzeniu zfśs lub niewypłacaniu świadczeń urlopowych pracodawca zatrudniający na 1 stycznia mniej niż 20 pracowników może przekazać zatrudnionym w dowolny sposób przyjęty w firmie.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą, co do zasady, pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty według stanu na 1 stycznia danego roku. Jedynie pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych mają obowiązek tworzenia funduszu bez względu na liczbę zatrudnionych i nie mogą z niego zrezygnować. Przepisy przewidują jednak możliwość rezygnacji z tworzenia funduszu u pracodawców prywatnych. W ich przypadku rezygnacja może nastąpić w każdej chwili, nie tylko z początkiem następnego roku kalendarzowego.

Natomiast pracodawcy prywatni zatrudniający mniej niż 20 pracowników, a więc niezobowiązani do utworzenia zfśs lub wypłaty świadczeń urlopowych, do końca stycznia mają obowiązek poinformować pracowników o swojej decyzji w tym zakresie. W sytuacji takich pracodawców nie istnieje obowiązek konsultacji z organizacją związkową lub z przedstawicielem pracowników. Zatem jednostronna decyzja pracodawcy jest w takim przypadku wiążąca dla zatrudnionych. Dotrzymanie ustawowego terminu na powiadomienie pracowników o nieutworzeniu zfśs lub o niewypłacaniu świadczeń urlopowych przez pracodawców zatrudniających 1 stycznia mniej niż 20 pracowników nie ma jednak bezwzględnego charakteru. Przekazanie pracownikom informacji po 31 stycznia może bowiem powodować rozbieżne skutki prezentowane w stanowiskach urzędów i sądów.

Zgodnie z poglądem PIP, przekroczenie tego terminu nakłada na pracodawcę obowiązek naliczania odpisu na fundusz lub wypłacania świadczenia urlopowego, a w przeciwnym razie jest zagrożone karą grzywny w postępowaniu sądowym. Natomiast sądy, m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 marca 2007 r. (I OSK 814/06) zajmują stanowisko, zgodnie z którym przekroczenie terminu przez pracodawcę nie powoduje obowiązku naliczania odpisów na zfśs czy wypłaty świadczeń urlopowych, a takie opóźnienie jest zagrożone najwyżej grzywną. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 15 stycznia 2008 r. (XII Pa 442/07), w którym uznał, że za przekroczenie terminu nie grozi nawet grzywna.

• art. 3 ust. 1-3a, art. 4 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Bożena Goliszewska

specjalista w zakresie kadr i płac

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK