| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W grudniu upadłość ogłosiły 63 firmy

W grudniu upadłość ogłosiły 63 firmy

W grudniu ubiegłego roku upadłość ogłosiły 63 firmy, a w ciągu ostatniego roku było to 720 przedsiębiorstw - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Jej eksperci przewidują, że w br. upadnie 760 firm.

"Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że w grudniu upadłość ogłosiły 63 firmy. Było to o 16,7 proc. więcej niż w listopadzie, w którym zanotowano 54 upadłości oraz 16,7 proc. więcej niż w grudniu 2010 r., kiedy to upadły również 54 firmy" - napisano w komunikacie.

"W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 720 przedsiębiorstw. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po grudniu okazała się o 1,3 proc. wyższa od zanotowanej po listopadzie (711). Przed rokiem, tj. w grudniu 2010 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 685 firm. Wynik bieżący jest więc o 5,1 proc. gorszy. W ostatnich dwunastu miesiącach najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w styczniu (43 firmy), natomiast w lipcu upadło najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 69" - dodano.

KUKE ocenia, że w całym 2012 roku może upaść 760 firm.

"Korporacja oczekuje, że wzrost gospodarczy w roku 2012 (choć niższy niż spodziewany 4,3 proc. z roku 2011) wciąż prezentować się będzie dobrze, wynosząc 3,6 proc. Widoczne w wynikach drugiego i trzeciego kwartału 2011 r. inwestycje firm, będą wymagać kontynuacji przez kilka kolejnych kwartałów, co nie powinno znacząco wpłynąć na osłabienie ich rentowności w najbliższym czasie, nawet w obliczu spodziewanego osłabienia koniunktury w państwach europejskich. Zakładając obniżenie tempa wzrostu gospodarczego oraz utrzymanie wskaźnika rentowności obrotu netto firm zbliżonego do 4,4 proc., oczekiwany jest wzrost liczby upadków przedsiębiorstw do około 760" - napisano.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »