| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 403 mln euro więcej dla przedsiębiorców

403 mln euro więcej dla przedsiębiorców

Pula środków dostępnych dla przedsiębiorców w ramach unijnego programu Innowacyjna Gospodarka zwiększy się o 403,2 mln euro - poinformowała wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel. Komisja Europejska wydała na to zgodę w grudniu ub.r.

Jak wyjaśniła wiceminister, pula pieniędzy w programie Innowacyjna Gospodarka wzrosła z 9,7 mld euro do 10,1 mld euro - z tego 8,6 mld euro to środki europejskie.

"Te dodatkowe środki będą przeznaczone dla przedsiębiorców, co pozwoli nam na ogłoszenie w tym roku dodatkowych konkursów" - wyjaśniła Wendel. Łączna kwota dostępna w tegorocznych konkursach ogłaszanych w ramach programu ma wynieść ok. 5 mld zł. Przykładowo budżet pilotażowego konkursu dla przedsiębiorców, dotyczącego dofinansowania na wdrożenie wynalazku do działalności gospodarczej, ma wynieść ok. 217 mln euro. Chodzi o wynalazek, który zostanie użyty po raz pierwszy w Unii Europejskiej. Jak wyjaśniła Wendel, nie muszą to być polskie patenty - mogą one pochodzić z także z innych krajów Unii. Nabór wniosków prawdopodobnie ruszy w marcu i potrwa ok. 3 miesięcy.

250 mln zł ma wynieść budżet konkursu, w ramach którego będzie można ubiegać się o wsparcie projektów badawczych i rozwojowych. Przedsiębiorca, który wejdzie w konsorcjum z jednostką naukową, uzyska preferencyjny dostęp do dofinansowywanej aparatury badawczej i wyłączność na wykorzystanie efektów badań. Ma to zachęcić firmy do bliższej współpracy z jednostkami badawczymi.

Jak poinformowała wiceminister, ważną dla przedsiębiorców zmianą jest dopuszczenie do ubiegania się o dofinansowywanie projektów dotyczących e-usług firm działających nie dłużej niż 2 lata. Do tej pory o pieniądze mogły się ubiegać firmy, które istniały nie dłużej niż rok. Wydłużenie okresu działalności firmy ma poszerzyć krąg odbiorców dofinansowania.

Obecnie budżet programu jest rozdysponowany w 73 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK