| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 403 mln euro więcej dla przedsiębiorców

403 mln euro więcej dla przedsiębiorców

Pula środków dostępnych dla przedsiębiorców w ramach unijnego programu Innowacyjna Gospodarka zwiększy się o 403,2 mln euro - poinformowała wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel. Komisja Europejska wydała na to zgodę w grudniu ub.r.

Jak wyjaśniła wiceminister, pula pieniędzy w programie Innowacyjna Gospodarka wzrosła z 9,7 mld euro do 10,1 mld euro - z tego 8,6 mld euro to środki europejskie.

"Te dodatkowe środki będą przeznaczone dla przedsiębiorców, co pozwoli nam na ogłoszenie w tym roku dodatkowych konkursów" - wyjaśniła Wendel. Łączna kwota dostępna w tegorocznych konkursach ogłaszanych w ramach programu ma wynieść ok. 5 mld zł. Przykładowo budżet pilotażowego konkursu dla przedsiębiorców, dotyczącego dofinansowania na wdrożenie wynalazku do działalności gospodarczej, ma wynieść ok. 217 mln euro. Chodzi o wynalazek, który zostanie użyty po raz pierwszy w Unii Europejskiej. Jak wyjaśniła Wendel, nie muszą to być polskie patenty - mogą one pochodzić z także z innych krajów Unii. Nabór wniosków prawdopodobnie ruszy w marcu i potrwa ok. 3 miesięcy.

250 mln zł ma wynieść budżet konkursu, w ramach którego będzie można ubiegać się o wsparcie projektów badawczych i rozwojowych. Przedsiębiorca, który wejdzie w konsorcjum z jednostką naukową, uzyska preferencyjny dostęp do dofinansowywanej aparatury badawczej i wyłączność na wykorzystanie efektów badań. Ma to zachęcić firmy do bliższej współpracy z jednostkami badawczymi.

Jak poinformowała wiceminister, ważną dla przedsiębiorców zmianą jest dopuszczenie do ubiegania się o dofinansowywanie projektów dotyczących e-usług firm działających nie dłużej niż 2 lata. Do tej pory o pieniądze mogły się ubiegać firmy, które istniały nie dłużej niż rok. Wydłużenie okresu działalności firmy ma poszerzyć krąg odbiorców dofinansowania.

Obecnie budżet programu jest rozdysponowany w 73 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK