REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści: dobrze, że rząd ogranicza deficyt, źle, że podnosi podatki

REKLAMA

Dobrze, że rząd próbuje ograniczyć deficyt finansów publicznych, ale niedobrze, że robi to przez podwyżkę podatków - mówili ekonomiści, którzy w czwartek uczestniczyli w konferencji "Plany rządu i wyzwania rozwojowe Polski".

Konferencję zorganizowała Fundacja im. Stefana Batorego.

REKLAMA

Były minister finansów i prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz pochwalił podczas konferencji rząd za próby ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych. "Bardzo dobrze, że ograniczamy deficyt, ale bardzo niedobrze, że robimy to poprzez podwyżki podatków" - powiedział. Wskazał, że "im więcej podwyżek podatków, tym mniejsze perspektywy wzrostu gospodarczego".

Balcerowicz zastrzegł, że nie twierdzi, iż w obecnej sytuacji wzrostu podatków dałoby się uniknąć, ale wskazał, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby np. prywatyzacja i ograniczanie wydatków, które szkodzą rozwojowi.

Także były minister finansów prof. Mirosław Gronicki zwrócił uwagę na podwyżki podatków. "Chwała, że rząd myśli o dostosowaniu fiskalnym, ale to dostosowanie jest (...) głównie poprzez wzrost podatków" - ocenił.

REKLAMA

Gronicki wskazał na niebezpieczeństwo związane z niskim poziomem oszczędności krajowych w Polsce, które stanowią 16,4 proc. PKB. Ich obniżenie np. poprzez obcięcie składek na OFE będzie skutkować mniejszymi inwestycjami w przyszłości i niższym wzrostem gospodarczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W takiej sytuacji perspektywy rozwoju polskiej gospodarki, czyli możliwości zbierania dodatkowych podatków przez rząd będą ograniczone. Co z tego, że podwyższymy podatki skoro potencjalny wzrost gospodarczy będzie niższy niż zamierzamy" - powiedział. Zaznaczył, że nie mówi o przyszłym roku, ale o perspektywie długoterminowej.

Główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka przedstawił szereg wyzwań, które stoją przed rządem Donalda Tuska. Wymienił m.in. utrzymanie deficytu na niskim poziomie, prywatyzację i reprywatyzację, czy utrzymanie zdolności absorpcji środków unijnych. Według niego, to ostatnie może być trudne w sytuacji ograniczania inwestycji publicznych.

W jego opinii, nie widać, by rząd miał chęć reformować.

REKLAMA

Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz wydaje się, że "w tym stanie koalicji będziemy mieli do czynienia z szukaniem sposobu na to, jak odłożyć działania". "To jest dla nas szalenie niepokojące" - dodała. Stwierdziła, że ma poczucie "niesamowicie uciekającego czasu i szukania powodu, dla którego ciągle czegoś nie można zrobić".

Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak mówił m.in. o wpływie planów konsolidacji fiskalnej w Polsce na samorządy. Według niego, środki unijne z przyszłej perspektywy finansowej mogą być "ostatnimi tego rodzaju dużymi pieniędzmi z UE". Dlatego bardzo istotna jest intensywność i efektywność ich wykorzystania.

Natomiast przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru uważa, że aby nie przekroczyć limitu zadłużenia samorządy będą musiały wyprzedawać majątek. "To może być jednak dobre zarówno dla miast, jak i efektywności polskiej gospodarki, choć trudne z punktu widzenia politycznego. Chyba wyjścia nie ma" - ocenił. Petru zaznaczył, że docenia zmianę retoryki rządu w kwestii podniesienia wieku emerytalnego, ale wskazał na zbyt wolne tempo planowanej reformy (wzrost wieku emerytalnego do 67. lat - PAP).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA