| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Postulaty małych i średnich firm przekazane władzom

Postulaty małych i średnich firm przekazane władzom

Ustanowienie sejmowej komisji małych i średnich przedsiębiorstw oraz wydzielenie w Ministerstwie Gospodarki specjalnej komórki, zajmującej się problematyką wspierania i rozwoju takich firm - to niektóre postulaty środowiska przedsiębiorców.

Znalazły się one wśród rekomendacji wypracowanych podczas zorganizowanego w październiku w Katowicach I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zgromadził on w stolicy Górnego Śląska 2,5 tys. gości i ponad 100 panelistów.

Swoje pomysły i uwagi dotyczące poprawy sytuacji małego i średniego biznesu uczestnicy kongresu zgłaszali w ramach poszczególnych sesji oraz paneli. W oparciu o te opinie Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach - pomysłodawca i główny organizator spotkania - opracowała zbiór rekomendacji. W poniedziałek przekazano je regionalnym władzom. Do końca roku dokument trafi do rządu i parlamentu, a także do Komisji Europejskiej.

"Publikacja została pomyślana jako swoisty drogowskaz dla tworzenia lepszych warunków rozwoju największego sektora gospodarki, jakim są mali i średni przedsiębiorcy" - wyjaśnił prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Donocik.

Wśród zgłoszonych postulatów znalazła się m.in. konsolidacja przedsiębiorców sektora małych i średnich firm w Polsce, w celu powołania jednorodnej, ogólnokrajowej, niezależnej i samorządnej organizacji - takiej, by mogła spełnić warunki ustawowej reprezentacji w Trójstronnej Komisji Społeczno-Gospodarczej.

Przedsiębiorcy postulują również wprowadzenie deregulacji we wszystkich państwach unijnych, w celu zniwelowania barier uniemożliwiających wejście niewielkich firm na zagraniczne rynki.

Według Donocika, wydane rekomendacje to pierwszy krok w kierunku próby unifikacji prawodawstwa krajów europejskich, w tym Polski, wobec małych i średnich przedsiębiorstw. "Liczę, że z każdym kolejnym kongresem będziemy coraz bliżej właściwego rozwiązania" - powiedział prezes RIG.

Izba zapowiada, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja kongresu. "W woj. śląskim aż 99 proc. działających firm należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw; podobnie sytuacja przedstawia się na rynku unijnym. Stolica woj. śląskiego to dobre miejsce, by rozmawiać o gospodarczej przyszłości małych i średnich firm" - ocenił Donocik.

Wypracowane podczas pierwszego kongresu rekomendacje są dostępne na stronie internetowej www.kongresmsp.eu. Kongres jest jednym z największych spotkań biznesowych adresowanych do sektora małych i średnich firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach to jedna z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju. Działa od ponad 20 lat.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK