REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy pracowników nadal dużym zagrożeniem dla firm

REKLAMA

20 proc. firm z sektora Technologii, Mediów i Telekomunikacji (TMT) uważa, że błędy pracowników to nadal główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa - wynika z raportu "Global Security Study", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Ponad 50 proc. firm działających w sektorze TMT ocenia, że wydatki ponoszone na zapewnienie bezpieczeństwa informacji w firmie są zbyt małe. "Tym bardziej, że obecnie ponad 40 proc. pracowników korzysta w pracy zarówno ze sprzętu prywatnego, jak i służbowego, co wiąże się ze znacznym obniżeniem poziomu bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwie" - wskazali eksperci Deloitte w komunikacie.

REKLAMA

REKLAMA

Jedna piąta firm z tego sektora wskazała, że nadal największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacyjnego w firmie są pracownicy. Aby dostosować się do aktualnych norm bezpieczeństwa informacji, 30 proc. spółek z sektora TMT przygotowało nowe wewnętrzne programy zapewnienia bezpieczeństwa w tym zakresie. "Ta inicjatywa po raz pierwszy znalazła się wśród pięciu najważniejszych zadań wymienianych przez firmy z tej branży" - napisano w komunikacie.

Z raportu wynika, że inne pilne potrzeby wskazane przez sektor TMT to: szkolenia dotyczące bezpieczeństwa, ochrona danych oraz bezpieczeństwo nowych rozwiązań technologicznych. Poza odgórnymi regulacjami przygotowywanymi przez instytucje państwowe, spółki z sektora TMT nawiązują współpracę z innymi organizacjami, aby stawić czoła największym zagrożeniom.

REKLAMA

Coraz większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informatycznego firm jest wykorzystanie przez pracowników osobistych smartfonów, tabletów czy laptopów do celów służbowych. Niesie to nowe wyzwania związane z poufnością danych, rozpowszechnianiem aplikacji oraz wsparciem IT. "Korzystanie przez pracowników z urządzeń konsumenckich lub odwrotnie, korzystanie ze służbowych urządzeń w celach prywatnych, staje się coraz bardziej powszechne, bo jest wygodniejsze. Ale też sprawia coraz większe problemy zarówno dla przedsiębiorstw, jak i pracowników" - ocenia partner Deloitte odpowiedzialny za sektor TMT w Europie Środkowej, Dariusz Nachyła.

Z raportu wynika również, że pracownicy narzekają na procedury bezpieczeństwa, które uniemożliwiają niektóre działania, np. ściąganie dużych plików wideo. Z kolei działy IT głowią się między innymi nad tym, jak zapanować nad prywatnymi aplikacjami użytkowników, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla danych firmowych. "Ignorowanie tego zjawiska nie jest rozwiązaniem. Lepiej jest wdrożyć precyzyjne systemy ochrony danych i wrażliwych informacji dostosowane do posiadanej technologii" - podkreśla partner w dziale zarządzania ryzykiem Deloitte Polska, Jakub Bojanowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci Deloitte zwracają także uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem z nowych technologii. Niemal jedna trzecia badanych spółek TMT wskazała cloud computing, czyli przetwarzanie danych w oparciu o zewnętrzne platformy funkcjonujące w sieci, jako główne rozwiązanie technologiczne, które zadecyduje o przyszłości bezpieczeństwa informacyjnego. 60 proc. badanych organizacji z sektora TMT uważa, że strony trzecie, np. organizacje, z którymi wymieniają się informacjami lub którym je powierzają, są umiarkowanym lub dużym zagrożeniem dla ochrony danych, ale jedynie 31 proc. firm sprawdza ich zabezpieczenia w tym zakresie.

Zdaniem ekspertów Deloitte, firmy powinny zrozumieć, że pod względem bezpieczeństwa informacyjnego coraz bardziej uzależnione są od stron trzecich. Jeżeli w organizacji obowiązują wysokie standardy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa informacji, należy wymagać podobnych zabezpieczeń od podmiotów zewnętrznych i dostawców cloud computing.

Raport "Raising the Bar. 2011 TMT Global Security Study" został przygotowany na podstawie wyników rozmów z dyrektorami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo informacji w 138 spółkach z sektora TMT w 25 krajach. 44 proc. z nich pochodziło z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), 31 proc. - z regionu APAC (Azja i Pacyfik), 16 proc. z USA i Kanady oraz 9 proc. z regionu LACRO (Ameryka Łacińska i Karaiby).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA