| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany procedur postępowania sądowego między przedsiębiorcami

Zmiany procedur postępowania sądowego między przedsiębiorcami

Za pół roku zacznie obowiązywać obszerna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Nowelizacja ta przewiduje m.in. likwidację postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych i poddanie spraw między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej regułom ogólnym obowiązującym w procesie.


Zgodnie z nowymi regułami strony i uczestnicy postępowania zostaną zobowiązani do ponoszenia tzw. ciężaru wspierania postępowania, co zostanie połączone z nowym ujęciem reguł dotyczących prezentacji materiału procesowego przez strony.

Ustawa wprowadza również rozwiązania, których celem jest zwiększenie skuteczności egzekucji, m.in. zostanie podwyższona wysokość grzywien nakładanych przez komorników za nieuzasadnioną odmowę wyjaśnień z 500 zł do 2 tys. zł (art. 762), za przeszkadzanie czynnościom komornika z 200 zł do 1 tys. zł (art. 764) i za nieudzielenie informacji przez pracodawcę w egzekucji z wynagrodzenia za pracę z 500 zł do 2 tys. zł (art. 886 § 1). Celem tej zmiany jest urealnienie sankcji, tak by była ona środkiem skutecznie zapewniającym realizację zadań komornika.

Egzekucję świadczeń niepieniężnych ma ułatwić wprowadzenie obowiązku zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz wierzyciela niezależnie od roszczeń przysługujących wierzycielowi na zasadach ogólnych (art. 10501 k.p.c.).

Nowe przepisy wejdą w życie 3 maja 2012 r.

Ustawa z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 233, poz. 1381

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK