| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro

Koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro

Koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro rocznie - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zdaniem organizacji, "niepotrzebne przepisy" ograniczają konkurencyjność przedsiębiorstw i zwiększają bezrobocie.

"W skali roku koszty administracyjne, które ponoszą przedsiębiorcy sięgają 15 mld euro, co stanowi prawie połowę ich rocznych wydatków inwestycyjnych" - powiedziała cytowana w komunikacie Lewiatana prezydent tej organizacji Henryka Bochniarz, która wystąpiła w poniedziałek na konferencji "Proces tworzenia prawa w UE - wpływ na działalność gospodarczą w krajach UE".

Jej zdaniem, najwięcej wolności polscy przedsiębiorcy mięli w 1990 roku, kiedy zmieniany był system gospodarczy i polityczny. "W kolejnych latach było już coraz gorzej. Nowych przepisów przybywało w zawrotnym tempie. Większość wprowadzanych ustaw i rozporządzeń nakładała na biznes wiele niepotrzebnych administracyjnych obowiązków, które ani administracji, ani biznesowi nie dają wartości dodanej, a tworzą tylko dodatkowe koszty" - podkreśliła Bochniarz.

Wskazała, że z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze jest zmniejszenie liczby regulacji, a szczególnie zablokowanie możliwości powstawania nowych. Istotna jest również ocena ich skutków. "Niepotrzebne przepisy osłabiają konkurencyjność naszej gospodarki. Płacimy za nie wyższym bezrobociem i wolniejszym wzrostem gospodarczym" - dodała Bochniarz.

Według przewodniczącego High Level Group on Administrative Burdens Edmunda Stoibera, który był obecny na konferencji, poprawienie jakości prawa i ograniczenie uciążliwych przepisów administracyjnych może być impulsem do szybszego wzrostu gospodarczego w krajach UE. "Dzięki temu przedsiębiorstwa będą bardziej kreatywne i innowacyjne" - powiedział Stoiber.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »