| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polskie firmy uodporniły się na kryzys

Polskie firmy uodporniły się na kryzys

Polskie firmy potrafią zabezpieczyć swoje interesy i dobrze sobie radzić, pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych - wynika z XVI edycji Raportu BIG, opublikowanego przez BIG InfoMonitor.

W raporcie podano, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej wzrósł o 0,17 pkt, z 11,34 pkt do 11,51 pkt. Zdaniem ekspertów BIG, na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego kluczowy wpływ miał wzrost spłacanych zaległych zobowiązań wśród klientów instytucjonalnych, a także lepsze opinie dostawców usług finansowych oraz masowych.

"Wartość Wskaźnika BIG utrzymuje się na podobnym poziomie. Możemy mówić o fazie stabilizacji. Z naszych badań wynika jednak, że faza stabilizacji poprzedzała zazwyczaj okres pogorszenia" - powiedział PAP wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A. Marcin Ledworowski.

Autorzy raportu specjalne miejsce poświecili branży budowlanej. 90 proc. respondentów jest zdania, że prowadzenie działalności gospodarczej w tym sektorze jest utrudnione ze względu na zatory płatnicze, z czego 60 proc. ocenia, że jest to jeden z głównych czynników stanowiących poważną przeszkodę w prowadzeniu ich działalności. Ta bolączka jest bardziej dotkliwa dla budowlańców niż dostawców usług finansowych, usług masowych czy przedsiębiorców.

Prawie 45 proc. badanych z branży budowlanej ocenia, że obecne wahania na rynkach finansowych będą miały istotny wpływ na ich biznes.

Z raportu wynika, że niepokojące dane dotyczą średniej długości przeterminowanych zobowiązań. Ponad 35 proc. firm z branży budowlanej uważa, że średnia długość zaległych zobowiązań w tym sektorze nie przekracza 30 dni. Blisko 30 proc. ankietowanych zwraca uwagę, że termin średnich zaległości wynosi między 30 a 60 dni. Tylko 9 proc. nie doświadczyło takiego problemu.

Eksperci podkreślają, że tak duża liczba niesolidnych partnerów i opóźnień w regulowaniu zobowiązań stawia całą branże w negatywnym świetle. Pojawia się jednak coraz więcej narzędzi, dzięki którym firmy mogą udokumentować swoją rzetelność - np. certyfikaty potwierdzające wiarygodność finansową. Zdaniem 37 proc. respondentów, posiadanie przez kontrahenta takiego dokumentu jest często kluczowym czynnikiem wpływającym na ostateczny wybór partnera biznesowego.

Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej przeprowadza się w celu monitorowania wpływu bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa gospodarczego. Na zlecenie firmy BIG InfoMonitor, co kwartał instytut Pentor przeprowadza badanie wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm - dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Zgodnie z Ustawą o BIG przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Umożliwia także dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK