| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KE chce wspierać małe i średnie firmy w ekspansji na rynkach poza UE

KE chce wspierać małe i średnie firmy w ekspansji na rynkach poza UE

KE chce podwojenia odsetka małych i średnich firm z Unii, które decydują się na wejście na kluczowe rynki poza UE, tj. Rosji, Chin, Ameryki Łacińskiej, Afryki Płn. Ich ekspansja jest kluczowa w czasie kryzysu - uważa komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani.

Z ubiegłorocznego badania Komisji Europejskiej wynika, że tylko jedna czwarta małych i średnich firm unijnych sprzedaje swoje produkty poza granicami własnego kraju, a zaledwie 13 proc. eksportuje do krajów spoza UE.

KE przyjęła strategię wspierania małych i średnich firm w uzyskiwaniu dostępu do rynków poza UE, której celem jest podwojenie - do 26 proc. - obecnego odsetka takich przedsiębiorstw działających na pozaunijnych rynkach.

"Trzeba pomóc tym firmom wejść na międzynarodowe rynki. Często kluczowe rynki, takie jak Rosja, Chiny, Ameryka Łacińska, Afryka, Stany Zjednoczone i Australia, są poza ich zainteresowaniem, ponieważ małe i średnie przedsiębiorstwa nie czują się wystarczająco silne i poinformowane, by na nie wejść" - powiedział Tajani na konferencji prasowej w Brukseli.

Zaznaczył, że sektor ten jest podstawą wzrostu i konkurencyjności w czasie obecnego kryzysu. Przytoczył dane, z których wynika, że 23 mln małych i średnich firm w UE zapewnia około dwie trzecie zatrudnienia w sektorze prywatnym i przez ostatnie 5 lat tworzyło ok. 80 proc. nowych miejsc pracy.

Przyjęta przez KE strategia zawiera 300 instrumentów mających na celu zwiększenie udziału małych firm z UE na rynkach trzecich. Komisarz przypomniał, że już działa w krajach unijnych sieć Enterprise Europe Network i centra biznesowe dla małych i średnich firm w kluczowych krajach poza UE. "Musimy jednak zwiększyć ich liczbę, uruchomiliśmy też badanie tych, które istnieją" - zaznaczył.

Nowe centra wsparcia dla małych i średnich firm mają być otwarte na obszarze strategicznych rynków w Afryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i w Azji, na wzór uruchomionego w ubiegłym roku w Pekinie. Poza istniejącymi centrami wsparcia w Chinach i Indiach KE rozważa uruchomienie takich usług w Brazylii, Japonii, Rosji, Korei Południowej i na Ukrainie.

Centra takie udzielają firmom informacji i porad na temat ochrony danego rynku, praw własności intelektualnej, standardów handlowych i przepisów. W Pekinie i siedmiu innych miastach ze środków unijnych finansowany jest tzw. helpdesk, doradzający w problematycznej w Chinach kwestii ochrony patentowej.

Ponadto w 2012 r. KE ma uruchomić wielojęzyczny portal, na którym małe firmy z UE będą mogły znaleźć informacje o warunkach działalności na pozaunijnych rynkach w podziale na sektory. Znajdą tam też informacje o usługach i wsparciu, jakie mogą na nich uzyskać. Jednocześnie ma być uruchomiona kampania informacyjna na temat portalu i unijnego wsparcia.

Dodatkowo - jak poinformował Tajani - ze środków UE będą dofinansowywane programy szkoleniowe dla przedsiębiorców i menedżerów, by umieli zarządzać międzynarodową działalnością firm.

Julita Żylińska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK