REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieuczciwi podatnicy nie ukryją pieniędzy w szwajcarskim banku

REKLAMA

Nieuczciwi polscy podatnicy nie ukryją pieniędzy z nieopodatkowanego dochodu w szwajcarskich bankach - zapewnia Ministerstwo Finansów. Od przyszłego roku polski fiskus będzie mógł występować do Szwajcarów o informacje na ich temat.

"Do tej pory administracja skarbowa nie miała formalnych możliwości weryfikacji nieuczciwych podatników ukrywających nieopodatkowane dochody w bankach szwajcarskich. Umowa polsko-szwajcarska otworzyła drzwi do skutecznej współpracy naszych urzędów w tym zakresie, dlatego będziemy korzystać z tego uprawnienia" - zapowiada wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

REKLAMA

Chodzi o protokół do polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który wszedł w życie 17 października, ale będzie stosowany od 1 stycznia 2012 r. (z wyjątkiem regulacji dotyczących opodatkowania m.in. płatności na rzecz spółek powiązanych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.).

Dyrektor w Departamencie Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów Cezary Krysiak powiedział w rozmowie z PAP, że zawiera on najszerszą z możliwych klauzul dotyczących wymiany informacji między organami podatkowymi dwóch krajów.

REKLAMA

Zgodnie z umową polski resort finansów będzie mógł otrzymać od strony szwajcarskiej informacje o naszych obywatelach, które dotąd objęte były tajemnicą bankową. Z tego powodu ich uzyskanie było dotychczas niemożliwe. "Nawet jeżeli informacja będzie w posiadaniu banku, powinna zostać udzielona. Tajemnica bankowa nie będzie już mogła być powodem odmowy" - tłumaczy dyrektor.

Podkreślił, że po 1 stycznia 2012 r. nieuczciwy polski podatnik nie ukryje już pieniędzy przed polskim fiskusem w szwajcarskim banku. "A jeśli ukryje, to - mamy nadzieję - my się o tym dowiemy" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To olbrzymi przełom, rewolucja, jeśli chodzi o wymianę informacji z krajami, które dotąd były uważane za raje podatkowe. Szwajcaria jest kluczowa, tajemnica bankowa była przez wiele lat podstawą funkcjonowania tego kraju. Odejście od tego jest sztandarowym przykładem, że wszyscy inni powinni też tak zrobić" - uważa dyrektor.

Wskazał, że przez lata Szwajcaria odmawiała udzielania jakichkolwiek informacji o naszych podatnikach. W praktyce oznaczało to, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem nie można było wykonywać.

Poinformował, że obecnie Polska negocjuje wprowadzenie analogicznych rozwiązań do kilkudziesięciu umów dotyczących podwójnego opodatkowania m.in. z krajami uznawanymi za raje podatkowe.

Zgodnie z protokołem przekazywane informacje będą mogły być wykorzystywane nie tylko w postępowaniach podatkowych, ale także w sprawach związanych ze ściganiem prania brudnych pieniędzy, czy korupcji.

REKLAMA

Krysiak zapewnił, że w tym roku żadnych wniosków o udzielenie informacji przez stronę szwajcarską nie będzie. "Nie mielibyśmy nawet o co pytać. Zgodnie z protokołem będziemy mogli występować do szwajcarskiego fiskusa o informacje na temat dochodów, które zostały uzyskane po 1 stycznia 2012 r" - wyjaśnił.

Informacje dotyczące dochodów uzyskanych przed 1 stycznia 2012 r. pozostaną poza zasięgiem polskiego fiskusa. Ministerstwo finansów nie będzie mogło też "wyruszyć na łowy" do Szwajcarii w ramach tzw. fishing expeditions. Chodzi o zbieranie informacji "w ciemno", bez wykazania, że związane jest to z postępowaniem podatkowym dotyczącym rozliczeń konkretnej osoby lub firmy.

Polski fiskus we wniosku do swojego szwajcarskiego odpowiednika będzie musiał m.in. podać dane osoby lub osób, których dotyczy postępowanie lub dochodzenie; okres, którego ma dotyczyć informacja; wykaz żądanych informacji i powód ich zbierania.

Oprócz możliwości udzielania informacji o podatnikach, protokół przewiduje zmiany dotyczące m.in. zasad opodatkowania dywidend wypłacanych pomiędzy spółkami powiązanymi. Krysiak wyjaśnił, że chodzi np. o sytuację, gdy polska spółka wypłaca dywidendę swojemu szwajcarskiemu udziałowcowi (który posiada co najmniej 10 proc,. akcji przez co najmniej 2 lata). Dotychczas taka dywidenda jest opodatkowana w Polsce, ale umowa ogranicza to prawo.

Ponadto wprowadzono 5 proc. podatek od należności licencyjnych i odsetek (płatny u źródła, czyli w kraju, skąd wypłacane są odsetki) oraz zwolnienie z podatku u źródła w przypadku płatności na rzecz spółek powiązanych (przepisy te zaczną obowiązywać 1 lipca 2013 r.)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA