REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekomendacje przedsiębiorców dla nowego rządu

REKLAMA

PKPP Lewiatan przygotowała 35 rekomendacji, do realizacji których nowy rząd powinien przystąpić w pierwszym roku swojej działalności, aby uchronić gospodarkę przed spowolnieniem. Chodzi m.in. o likwidację przywilejów emerytalnych oraz ulepszenie procesu stanowienia prawa.

Zdaniem przedsiębiorców, rząd powinien szybko podjąć działania mające uchronić polską gospodarkę przed spowolnieniem, a także pozwolić utrzymać miejsca pracy i wpływy do budżetu. W tym celu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała pakiet niezbędnych działań, do których realizacji nowy rząd powinien przystąpić w pierwszym roku działalności. Działania te ujęte są w 35 rekomendacjach, zawartych w ogłoszonej przez PKPP Lewiatan "Białej Księdze".

REKLAMA

REKLAMA

"Aby pomóc rządowi i tym samym sobie, przedstawiamy rekomendacje regulacji, które wynikają z wieloletnich doświadczeń przedsiębiorców i współpracujących z nimi ekspertów. Mamy nadzieję, że rząd poważnie weźmie je pod uwagę i korzystając z naszych propozycji przystąpi do działania" - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Rekomendacje zostały podzielone na dziewięć działów: polityka gospodarcza, podatki, rynek pracy, stosunki pracy, zabezpieczenie społeczne, prawo gospodarcze, energetyka i ochrona środowiska, fundusze europejskie i szkolnictwo niepubliczne.

Wśród rekomendacji znalazły się m.in. likwidacja przywilejów emerytalnych, uproszczenie i skrócenie procesu dochodzenia należności, zwiększenie efektywności zamówień publicznych czy stworzenie nowoczesnego i efektywnego systemu stanowienia prawa.

REKLAMA

Zdaniem przedsiębiorców, jeżeli chcemy tworzyć nowe miejsca pracy i przyspieszyć wzrost produktywności, trzeba z jednej strony zwiększyć popyt na pracę, zwiększając inwestycje, a z drugiej - zwiększyć podaż pracy, wzmacniając motywację do pracy i podnosząc kwalifikacje zarówno osób pracujących, jak i biernych zawodowo. Chodzi o stworzenie warunków, wpływających - zwłaszcza przez odpowiednie regulacje dotyczące rynku pracy - na wzrost skłonności firm do inwestowania i do zatrudniania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Większość z tych rozwiązań, to nie są propozycje rewolucyjne, ale takie, które mają ułatwić funkcjonowanie nie tylko przedsiębiorstwa, ale i podatników. Jednym z ważniejszych postulatów jest zmiana systemu stanowienia prawa. Gdyby nie ułomne prawo, niepotrzebne byłyby potem komisje typu "przyjazne państwo", czy też ustawy deregulacyjne" - powiedziała PAP Bochniarz.

Eksperci Lewiatana podkreślają, że w kontekście narastającego osłabienia gospodarczego w Europie i na świecie widzą szansę związaną z nową kadencją rządu i parlamentu, by maksymalnie wykorzystać potencjał gospodarczy kraju. Leży to bowiem zarówno w interesie przedsiębiorców, czyli inwestorów i pracodawców, którzy pragną rozwijać swoje firmy, jak i pracowników, którzy chcą lepiej zarabiać. Jest to też w interesie rządu, odpowiadającego za finanse publiczne, których stan zależy także od sytuacji w gospodarce.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA