| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rośnie transparentność finansowa polskich przedsiębiorstw

Rośnie transparentność finansowa polskich przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwa coraz częściej informują klientów i partnerów biznesowych o swojej stabilnej pozycji finansowej – wynika z danych Rzetelnej Firmy. W ciągu trzech ostatnich lat liczba firm, która uzyskała Certyfikat Rzetelności – dokument potwierdzający m.in. bieżącą wypłacalność przedsiębiorstw, wzrosła prawie siedmiokrotnie. Największą popularnością cieszy się certyfikat elektroniczny, na który zdecydowało się ponad 20 tysięcy firm.

Według danych Rzetelnej Firmy, programu prowadzonego pod patronatem Krajowego Rejestru Długów, liczba przedsiębiorstw, które otrzymały Certyfikat Rzetelności wzrosła z 5 862  w 2008 r. do 39 009 w chwili obecnej. Uczestnikami programu na chwilę obecną są nie tylko duże spółki, ale również firmy z sektora MSP.

„Fundamentem działalności Rzetelnej Firmy jest promocja uczciwości i wiarygodności płatniczej polskich przedsiębiorstw. Zgłaszając chęć udziału w programie firmy zobowiązują się do przestrzegania powyższych wartości i dzięki temu przyczyniają się do budowy lepszego rynku. Jesteśmy przekonani, że w warunkach niepewnej sytuacji gospodarczej informacja o transparentności finansowej przedsiębiorstw jest szczególnie istotna.” - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. „Ciągły wzrost liczby firm biorących udział w programie jest dla nas nie tylko powodem do szczególnej dumy, ale motywacją do dalszej wytężonej pracy na rzecz promocji rzetelności płatniczej w Polsce.” -  dodaje Waldemar Sokołowski.

Coraz bardziej popularne staje się elektroniczne potwierdzenie rzetelności płatniczej w formie specjalnego baneru Rzetelnej Firmy, który może być zainstalowany na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Po kliknięciu w baner można zweryfikować aktualność elektronicznego Certyfikatu Rzetelności. To jedyne takie narzędzie w Polsce, które pozwala na bezpłatne sprawdzenie, 24 godziny na dobę przez cały tydzień, czy dana firma jest zarejestrowana jako dłużnik w Krajowym Rejestrze Długów.

W 2009 r. na taką formę zdecydowało się 2329 firm, natomiast rok później dołączyło już prawie cztery razy tyle (8533). Dane z 2011 r. wskazują, że przez pierwsze 9 miesięcy otrzymały je aż 9184 przedsiębiorstwa. To oznacza, że od początku przyznawania elektronicznych Certyfikatów Rzetelności, na swoich strona internetowych umieściło je ponad 20 tys. firm.

„Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że Internet stał się dla Polaków podstawowym narzędziem weryfikacji opinii o ich firmie. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonych wśród konsumentów przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Rzetelnej Firmy.  Wynika z niego, że aż 81 proc. ludzi przed podjęciem decyzji o wyborze firmy weryfikuje opinie na jej temat w Internecie. Naturalną konsekwencją jest więc wykorzystanie narzędzi, które budują pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa w sieci.” - podsumowuje Waldemar Sokołowski.

 

O Rzetelnej Firmie

Rzetelna Firma to program, który promuje uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim jako dłużnik. Dzięki temu wiadomo, że jest ona solidnym płatnikiem i co za tym idzie pewnym partnerem w biznesie. Przedsiębiorca posługujący się tytułem Rzetelnej Firmy buduje pozytywny wizerunek swojej firmy i w prowadzeniu biznesu kieruje się zasadami Kodeksu Etycznego Rzetelnych Firm. Program Rzetelnej Firmy jest prowadzony pod patronatem Krajowego Rejestru Długów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK