| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małym i średnim firmom trudniej uzyskać kredyt

Małym i średnim firmom trudniej uzyskać kredyt

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej natykają się na bariery w dostępie do zewnętrznego finansowania. To z kolei jeden z głównych czynników ograniczających rozwój gospodarczy.

Urząd statystyczny Unii Europejskiej Eurostat przeprowadził badania dotyczące wniosków o kredyt bankowy składanych przez przedsiębiorców z sektora MSP. Zbadano firmy z 20 państw członkowskich w okresie od 2007 roku do 2010 roku.

Okazuje się, że odsetek negatywnie rozpatrzonych wniosków wzrósł we wszystkich państwach członkowskich. Ponadto częściej kredyty przyznawane były na warunkach mniej korzystnych niż proponowane pierwotnie.

Wśród krajów w których odnotowano najwyższy wskaźnik odrzuconych wniosków znalazła się Bułgaria (z 3% w 2007 r. do 36% w 2010 r.), Irlandia (od 1% do 27%) i Łotwa (z 4% do 26%). Z kolei najwyższy odsetek kredytów przyznawanych na mniej korzystnych warunkach odnotowano Grecji (30%), Hiszpanii (28%), Bułgarii oraz Danii (po 22 %).

Jeśli chodzi o Polskę to utrzymuje się ona wśród krajów o najwyższym wskaźniku sukcesu dla wniosków złożonych przez małe i średnie przedsiębiorstwa (85%). Niestety również w Polsce widoczny jest znaczny wzrost przypadków odrzucania wniosków (z 3,7 % w 2007 roku do 4,3 % w roku 2010) oraz udzielania kredytów na warunkach mniej korzystnych niż pożądane (z 4,3 % w 2007 roku do 10,3% w 2010 roku).

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Pracodawcy RP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK