| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dzięki poręczeniom z EFI małe firmy mogą dostać prawie 1,3 mld zł

Dzięki poręczeniom z EFI małe firmy mogą dostać prawie 1,3 mld zł

Brak dostępu do finansowania to jedna z głównych barier rozwojowych dla małych i średnich przedsiębiorstw - uważa resort gospodarki. Dzięki poręczeniom z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego mogą oni dostać prawie 1,3 mld zł preferencyjnych środków.

"Zmienia się rzeczywistość, brakuje pomysłu dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, ale jedną z głównych przyczyn jest to, że młodym firmom brakuje kapitału, aby mogły swobodnie funkcjonować na rynku" - powiedział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan podczas poniedziałkowej konferencji "Nowe europejskie instrumenty finansowe dla polskich przedsiębiorców".

Podczas spotkania mówiono przede wszystkim o uruchomieniu nowych instrumentów finansowych dla mikro, małych i średnich firm. Wskazano, że we wrześniu dwie polskie instytucje finansowe, BNP Paribas Bank Polska i Polski Fundusz Gwarancyjny, podpisały umowy poręczeń z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) - unijną instytucją wdrażającą w Polsce program CIP (Program Ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji).

Umożliwi to zaangażowanie kredytowe i poręczeniowe tych instytucji, dzięki czemu do polskich firm mogą trafić preferencyjne środki w wysokości 1,3 mld zł.

Dyrektor pionu klientów sektora małych i średnich firm w BNP Paribas Teresa Matoga powiedziała, że aktualny system pomocy dla firm, oparty o bezzwrotne dotacje z budżetu państwa, będzie stopniowo wypierany przez instrumenty inżynierii finansowej, np. poręczenia. Poinformowała, że w ramach CIP bank uruchomi akcję kredytową wartą 1,2 mld zł.

"Mamy dla przedsiębiorców pełen pakiet, a w tym pakiecie główną rolę kształtują poręczenia EFI" - powiedziała. Zwróciła uwagę, że obecnie tylko 20 proc. polskich firm korzysta z finansowania zewnętrznego.

Wskazała, że poręczenia EFI ułatwią firmom dostęp do finansowania. Wskazała, że w przypadku inwestycji długoterminowych obniżono udział wkładu własnego do 10 proc. (z 20-30 proc.), zaoferowano korzystniejsze warunki cenowe i uproszczono formalności.

Matoga dodała, że od października poręczeniami EFI są objęte: kredyty inwestycyjne, hipoteczne, pożyczki hipoteczne i finansowanie kontraktów.

Prezes BNP Paribas Polska Frederic Amoudru, pytany o politykę finansowania polskich firm, podczas gdy problemy może mieć francuska centrala banku, powiedział, że polski bank nie ma problemów.

"Problemy dotyczą tylko kredytów dolarowych (...) W strefie euro i w Polsce, gdzie mamy bankowość detaliczną, nie mamy zamiaru obniżać akcji kredytowej. Chcemy ją zwiększyć" - powiedział. Zaznaczył, że bank będzie jednak ostrożny. "Koniunktura w tym roku jest bardzo dobra, ale nie ma pewności, że w przyszłym roku też będzie taka" - wyjaśnił.

Zdaniem dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego CIP Arkadiusza Lewickiego zaangażowanie banku do dystrybucji środków publicznych jest efektywniejsze od dotacji, a pomoc trafi do większej liczby podmiotów.

Natomiast prezes Polskiego Funduszu Gwarancyjnego prof. Andrzej Kidyba poinformował, że w ramach CIP poręczane będą kredyty inwestycyjne oraz te, które zapewniają kapitał obrotowy o okresie zapadalności powyżej 12 miesięcy. "Maksymalna wartość portfela, jaką wspólnie określiliśmy (z EFI -PAP) wynosi 42 mln zł (...), a okres dostępności (gwarancji - PAP) do końca września 2014 r." - dodał.

Wyjaśnił, że zniesiony zostanie minimalny próg czasowy prowadzonej działalności, dzięki temu z oferty będą mogły skorzystać nowe firmy, tzw. start up-y. Według Kidyby, obecnie debiutanci na rynku mają problem z uzyskaniem finansowania, bo nikt nie chce podejmować ryzyka i z nimi kooperować. Banki odmawiają tym firmom kredytu, nie mogą one też liczyć na uzyskanie poręczenia. "Przedsiębiorca zostawał bardzo często z ręką w nocniku. My tę rękę przedsiębiorcy z nocnika chcemy wyjąć" - zadeklarował Kidyba. Dodał, że fundusz obniży o połowę opłatę za poręczenie - do 50 proc. opłaty standardowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »