| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS: koniunktura w przemyśle we wrześniu słabsza niż w sierpniu

GUS: koniunktura w przemyśle we wrześniu słabsza niż w sierpniu

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym we wrześniu oceniany jest gorzej niż przed miesiącem i przed rokiem, choć nadal pozytywnie - podał GUS w komunikacie.

 

Wpływają na to mniej optymistyczne prognozy portfela zamówień i produkcji. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość niewielkich trudności w tym zakresie.

"We wrześniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 1 (w sierpniu plus 3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (w sierpniu odpowiednio 18 proc. i 15 proc. jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w badaniu.

Z badania wynika, że na utrzymanie się portfela zamówień ogółem na poziomie sprzed miesiąca wpływa wzrost krajowego portfela przy niewielkim, mniej znaczącym niż przed miesiącem, spadku portfela zagranicznego.

"Bieżąca produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu. Prognozy portfela zamówień i produkcji są mniej optymistyczne od formułowanych w sierpniu. Stan zapasów wyrobów gotowych przekracza w niewielkim stopniu poziom uznawany za wystarczający. Wzrastają trudności w ściąganiu należności od kontrahentów" - napisano.

"Przedsiębiorcy z opóźnieniem regulują bieżące zobowiązania finansowe, prognozy na najbliższe miesiące wskazują na możliwość pojawienia się niewielkich trudności w tym zakresie. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco większe niż zapowiadano w sierpniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano przed miesiącem" - dodano.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK