| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W drugiej połowie roku sytuacja gospodarcza Polski się pogorszy

W drugiej połowie roku sytuacja gospodarcza Polski się pogorszy

Analitycy Komisji Europejskiej przewidują, że wzrost polskiego PKB w III i IV kwartale (w układzie kwartał do kwartału) spadnie do odpowiednio 0,6 proc. i 0,5 proc. Wpływ na to ma słabnąca gospodarka UE i światowych partnerów gospodarczych Polski.

 

W opublikowanych w czwartek prognozach KE nie zmniejszyła co prawda prognozy rocznej ze względu na wyższy od spodziewanego wzrost polskiego PKB w pierwszej połowie roku. Podtrzymała, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2011 r. wyniesie 4 proc. wobec 3,8 proc. w 2010 r. KE przewiduje jednak pogorszenie sytuacji w II połowie roku z powodu słabnącej kondycji gospodarki UE i światowej. W trzecim i czwartym kwartale wzrost polskiego PKB spadnie według niej do 0,6 i 0,5 proc. wobec wzrostu o 1,1 proc. w pierwszym kwartale.

"To, co wpływa na prognozy polskiej gospodarki w drugiej połowie roku i realnego wzrostu PKB w trzecim i czwartym kwartale, to pogorszenie sytuacji globalnej gospodarki i prognoz wzrostu realnego PKB w Europie od drugiego kwartału" - wyjaśnił podczas czwartkowej konferencji komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn. Zaznaczył, że polska gospodarka jest bardzo otwartą gospodarką, zależną od wzrostu w UE i na świecie. Dodał, że może to się odbić na inwestycjach zagranicznych w Polsce.

"Chociaż prognoza rok do roku jest niezmieniona względem wiosennych prognoz Komisji, szacunki kwartalne zmieniły się. Silniejszy od przewidywanego wzrost (PKB w Polsce) w pierwszej połowie roku jest zrównoważony pogarszającymi się perspektywami na pozostałe miesiące" - podała w prognozach KE.

Analitycy Komisji przewidują, że wzrost polskiego PKB w III i IV kwartale (w układzie kwartał do kwartału) spadnie z przewidywanych wcześniej 0,6 proc. do 0,5 proc.

"Zmniejszenia tempa wzrostu w UE i wśród partnerów handlowych odbije się negatywnie na polskim eksporcie" - czytamy w raporcie. Zdaniem KE pogarszające się perspektywy gospodarki światowej pociągną w dół eksport, nastroje konsumentów i producentów, "skutkując powolnym wzrostem zatrudnienia pod koniec 2011 roku".

Jeśli chodzi o inflację (HICP), KE zauważa, że w drugim kwartale br. osiągnęła ona 4 proc. w układzie rok do roku, nieco mniej, niż przewidywały jej wiosenne prognozy. Komisja spodziewa się, że inflacja w Polsce będzie nadal nieco spadać, by osiągnąć poziom 3,5 proc. w ostatnim kwartale roku, czyli w okolicach celu inflacyjnego.

 

Z Brukseli Julita Żylińska i Agata Byczewska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK