| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższa płaca minimalna, wyższe koszty pracy

Wyższa płaca minimalna, wyższe koszty pracy

Rząd ustalił wysokość płacy minimalnej na rok 2012 na poziomie 1,5 tys. zł. Dla przedsiębiorców oznacza to po pierwsze wzrost kosztów zatrudniania pracowników, po drugie wyższe składki na ZUS dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. 

 

Więcej na ZUS zapłacą przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają zaczynają działalność i będą korzystać z preferencyjnych składek ZUS. Przedsiębiorca, który zaczyna prowadzić działalność gospodarczą może przez dwa lata od rozpoczęcia działalności odprowadzać niższe stawki ubezpieczenia społecznego.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (z chorobowym) stanowi kwota nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - w tym roku podstawą wymiaru jest kwota 415,80 złotych, a składka na ZUS dla początkującego przedsiębiorcy wynosi obecnie 123,24 zł miesięcznie. Od 2012 roku podstawa wzrośnie do 450 zł, tym samym początkujący przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc zapłacić na ZUS więcej o ponad 10 zł.

Koszt zatrudnienia pracownika, który będzie wynagradzany płacą minimalną, czyli otrzyma 1 500 zł brutto miesięcznie, wzrośnie o 135,06 zł. Obecnie koszt zatrudnienia jednego pracownika z pensją  równą płacy minimalnej, czyli 1386 zł,  to 1642,14 zł. W 2012 r. będzie to już 1777,2 zł miesięcznie.

Od wysokości minimalnego wynagrodzenie zależy też:

dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej - 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za każdą godzinę takiej pracy (art. 1518 § 1 ustawy z 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy; dalej: k.p.),

wynagrodzenie dla pracownika za czas niewykonywania pracy, jeśli był on gotów do jej wykonywania, a przeszkody leżały po stronie pracodawcy - kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie (art. 81 k.p.)

minimalna podstawa wymiaru zasiłków chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przy pełnym etacie - nie mniej niż 86,29% minimalnego wynagrodzenia (art. 45 ust. 1 i art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa)

odszkodowanie przy rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę z powodu mobbingu - kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie (art. 943 § 4 k.p.)

odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu - kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia (art. 183d k.p.)

odprawa pieniężna przy rozwiązaniu stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego - do kwoty 15-krotności minimalnego wynagrodzenia (art. 8 ust. 4 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników)

 

Zdaniem pracodawców podniesienie płacy minimalnej spowoduje, że firmy będą mniej chętnie zatrudniać nowych pracowników, a nawet ograniczać zatrudnienie.

oprac. KSK

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK