| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Konsumenci najczęściej skarżą się na firmy handlowe

Konsumenci najczęściej skarżą się na firmy handlowe

Z przypadkami nierzetelnego postępowania firm konsumenci zetknęli się najczęściej w handlu detalicznym i hurtowym - wynika z badania "Rzetelność polskich firm okiem konsumenta", przygotowanego przez Millward Brown SMG/KRC.

 

Aż 32 proc. wszystkich badanych konsumentów oceniło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy miało do czynienia z nierzetelnymi firmami. Z tej grupy 42 proc. stwierdziło, że problem dotyczył firm handlowych - poinformowała w czwartek w komunikacie firma Millward Brown SMG/KRC. Przygotowała ona badanie na zlecenie Rzetelnej Firmy - programu, który promuje uczciwość płatniczą i pomaga przedsiębiorcom w walce z zatorami płatniczymi.

 

W ciągu ostatniego roku niemal połowa oszukanych respondentów z brakiem rzetelności spotkała się podczas zakupów, zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i internetowych.

 

Millward Brown poinformował też, że 14 proc. spośród uczestników badania, którzy potwierdzili spotkanie z nierzetelną firmą, na niesolidne przedsiębiorstwa natknęło się w branży budowlanej i mieszkaniowej. Tyle samo respondentów, głównie pracowników fizycznych, wskazało na problemy, jakie napotkali korzystając z usług firm ubezpieczeniowych, banków oraz otwartych funduszy emerytalnych. Mniejszy odsetek odpowiedzi wskazywał na firmy z sektora telekomunikacyjnego (9 proc.), komunalnego (7 proc.) oraz transportowego (6 proc.).

 

Klienci zwracają m.in. uwagę na nieterminową realizację zamówień przez firmy różnych branż, a także nieodpowiednią jakość produktów i usług - wskazało tak odpowiednio 42 proc. i 34 proc. badanych.

 

Istotną przeszkodą w swobodnym korzystaniu z towarów i usług jest też dla części konsumentów niejasna oferta. Aż 28 proc. badanych z tego powodu zostało wprowadzonych w błąd. Polacy zwrócili również uwagę na brak możliwości reklamacji produktu lub usługi (8 proc. badanych).

 

Na nieterminowość polskich przedsiębiorstw wskazują w szczególności pracownicy umysłowi, osoby na kierowniczych stanowiskach oraz przedstawiciele wolnych zawodów, tacy jak lekarze i prawnicy. Z kolei pracownicy fizyczni najczęściej wskazują na niską jakość oferowanych towarów i usług.

 

"Badanie pokazuje, że polskie firmy mają jeszcze wiele do nadrobienia w kwestii rzetelnego prowadzenia swojej działalności. Obuwie, które rozpada się po pierwszym deszczu, niedostarczony na czas sprzęt RTV i AGD czy niedbale przeprowadzony remont mieszkania to rzeczy, z którymi Polacy nadal się spotykają. Dlatego konieczny jest ostrożny wybór towarów i usług, w oparciu nie tylko o cenę, ale także opinię o firmie" - stwierdził cytowany w komunikacie prezes Rzetelnej Firmy, Waldemar Sokołowski.

 

Badanie "Rzetelność polskich firm okiem konsumenta" zostało przeprowadzone w sierpniu 2011 r. na grupie 300 Polaków z co najmniej średnim wykształceniem, zamieszkujących miasta powyżej 50 tys. mieszkańców.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK