| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS: w budownictwie gorzej, w przetwórstwie lepiej

GUS: w budownictwie gorzej, w przetwórstwie lepiej

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1, w porównaniu z plus 2 w lipcu. Natomiast w sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3 - podał GUS

 

"Ogólny klimat koniunktury w budownictwie po czterech miesiącach ocen pozytywnych, w sierpniu oceniany jest niekorzystnie, gorzej niż przed rokiem. Wpływ na to mają mniej optymistyczne od formułowanych w lipcu oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej, a także przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu" - napisano w komentarzu do badania.

 

Z badania wynika, że aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są mniej optymistycznie, niż przed miesiącem.

 

"Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana nieco bardziej pesymistycznie, niż przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są optymistyczne, ale ostrożniejsze od sygnalizowanych w lipcu. Na oceny te mają wpływ utrzymujące się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przewidywane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące, niż prognozowano w lipcu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek cen robót budowlano-montażowych" - napisano.

 

"Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc., podobnie jak w sierpniu 2010 r., sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą, przy czym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach" - dodano.

 

Z badania wynika, że w sierpniu 13 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne, jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, a 77 proc. jako wystarczające, zaś 10 proc. za zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14 proc., 76 proc., 10 proc.).

 

Przedsiębiorcy zgłaszają w sierpniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 78 proc. (76 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK