| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm uchwalił nowelę ustawy o transporcie drogowym

Sejm uchwalił nowelę ustawy o transporcie drogowym

Sejm uchwalił w czwartek wieczorem nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Przewiduje ona m.in. obniżenie wysokości kar nakładanych na przewoźników z 15 tys. zł do 10 tys. zł.

 

Za przyjęciem ustawy głosowało 406 posłów, trzech było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.

Nowela ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm zajmujących się transportem drogowym. Ma ona na celu przede wszystkim ograniczenie nieuczciwej konkurencji zarówno ze strony przedsiębiorstw krajowych, jak i zagranicznych.

Ponadto ma zwiększyć m.in. funkcję prewencyjną kar nakładanych na przewoźników, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich represyjności i zmniejszyć bariery biurokratyczne utrudniające prowadzenie działalności w zakresie przewozów.

Nowela uzupełnia m.in. katalog godzących w zasady uczciwej konkurencji, zabronionych zachowań przewoźników wykonujących przewozy okazjonalne pojazdami do dziewięciu osób łącznie z kierowcą. Do działań takich zostanie zaliczone umieszczanie lub używanie w pojeździe urządzeń o charakterze podobnym do taksometru (umożliwiającym naliczenie należności za przejazd), a także umieszczanie na pojeździe oznaczeń wskazujących na rodzaj usług przewozowych lub reklamujących te usługi.

Nowe prawo przewiduje, że inspektorzy transportu drogowego będą mogli kontrolować wszystkie wymagane urządzenia pomiarowo-kontrolne znajdujące się w pojeździe, a nie tylko zainstalowane na stałe. Kontroli inspektorów będą podlegać wszystkie podmioty wykonujące przewozy drogowe, a nie wyłącznie przedsiębiorcy.

Ponadto inspektorzy będą mogli sprawdzać podmioty wykonujące czynności związane z przewozem drogowym, np. spedytorów, nadawców, odbiorców, załadowców, organizatorów wycieczek, czy organizatorów transportu.

Nowela obniża kary za złamanie prawa nakładane na przewoźników, czy przedsiębiorców wykonujących przewóz na potrzeby własne. Za tzw. pojedyncze naruszenie ustawy ma grozić kara do 10 tys. zł (zamiast 15 tys. obecnie). Z 15 tys. do 10 tys. spadnie też łączna wysokość kar nakładanych podczas kontroli drogowej.

W przypadku osób fizycznych kary za poszczególne naruszenia wyniosą od 300 zł do 2 tys. zł dla kierowców i od 500 zł do 2 tys. zł dla innych osób wykonujących czynności związane z przewozem drogowym.

Dokument wprowadza też odznakę "wzorowy kierowca" nadawaną przez ministra infrastruktury kierowcom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w pracy i wieloletnią bezwypadkową jazdą.

Nowela wprowadza ponadto zmianę w prawie drogowym umożliwiającą czasową rejestrację pojazdów. Większość zmian ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK