| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > IBnGR: spożycie napędza wzrost gospodarczy

IBnGR: spożycie napędza wzrost gospodarczy

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. było spożycie ogółem. Oznacza to, że pomimo niekorzystnych czynników zewnętrznych, konsumenci nie stracili zaufania do polskiej gospodarki. - ocenia Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową.

 

"Druga połowa roku będzie gorsza niż pierwsza. Za to przyszły rok będzie lepszy niż 2011, mimo że dużym zagrożeniem wciąż jest kryzysowa sytuacja w Europie" - powiedział PAP dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową.

 

Według szacunków IBnGR, wzrost produktu krajowego brutto w drugim kwartale 2011 roku wyniósł 4,1 proc. w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego. Oznacza to, że drugi kwartał z rzędu nastąpiło nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Pomimo to, nadal można mówić o utrzymywaniu się względnie korzystnej koniunktury gospodarczej.

 

Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB wyniosło 1,0 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W takim ujęciu wzrost gospodarczy odnotował identyczną dynamikę jak trzy miesiące wcześniej.

 

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w drugim kwartale było spożycie ogółem, którego tempo wzrostu Instytut szacuje na 3,7 proc. Tempo wzrostu spożycia indywidualnego, czyli wydatków konsumpcyjnych ludności, wyniosło w tym czasie 4,1 proc. Było ono zatem nieco wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach roku.

 

Analitycy IbnGR uważają, że pomimo niekorzystnych czynników zewnętrznych, konsumenci nie stracili zaufania co do perspektyw rozwoju polskiej gospodarki. Na poziomie zbliżonym do odnotowanego w pierwszym kwartale ukształtowało się tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe, czyli inwestycji. IBnGR szacuje, że w drugim kwartale wyniosło ono 5,9 proc. W porównaniu z poprzednimi latami jest to jeden z najwyższych kwartalnych przyrostów.

 

Jednak - jak podkreślają - nie jest to tempo zadowalające, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę odnotowane w poprzednich latach ujemne tempo wzrostu, oznaczające bezwzględny spadek poziomu inwestycji, a także potrzeby rozwojowe gospodarki. Wzrost dynamiki spożycia oraz wydatków inwestycyjnych złożyły się na wzrost popytu krajowego o 4,4 proc. . Najszybciej rozwijającą się w drugim kwartale częścią gospodarki było po raz kolejny budownictwo. Tempo wzrostu wartości dodanej w budownictwie wyniosło 14,6 proc., a produkcja sprzedana budownictwa wzrosła w tym czasie o 18,8 proc. Na dobre wyniki tego sektora w dużej mierze wpływ miało budownictwo infrastrukturalne, podczas gdy budownictwo mieszkaniowe, w dalszym ciągu, nie może powrócić na ścieżkę szybszego wzrostu.

 

Według prognozy IBnGR tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2011 roku wyniesie 3,8 proc., a więc będzie identyczne jak w roku poprzednim. W ujęciu kwartalnym, wzrost PKB będzie się obniżał z 4,4 proc. w pierwszym kwartale do 3,3 proc. w czwartym. Malejące tempo wzrostu w kwartałach będzie, przy ogólnej stabilizacji koniunktury, w dużej mierze efektem statystycznym wynikającym ze zwiększającej się w każdym kolejnym kwartale bazy odniesienia. W 2012 roku wzrost PKB w Polsce przyspieszy i wyniesie 4,2 proc., co będzie możliwe między innymi dzięki rosnącym drugi rok z rzędu inwestycjom oraz poprawie

 

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK