| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Likwidacja Monitora Polskiego B - rząd przyjął drugą ustawę deregulacyjną

Likwidacja Monitora Polskiego B - rząd przyjął drugą ustawę deregulacyjną

Rząd przyjął załorzenia tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej. Znosi ona niektóre z obowiązków ciążących dziś na przedsiębiorcach, część z nich zaś łagodzi.

Redukcja niektórych kosztownych i uciążliwych obciążeń administracyjnych oraz prawnych nakładanych na firmy i obywateli - to podstawowy cel tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej przyjętej przez rząd. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy chcą dalszych ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Przepisy tzw. pierwszej ustawy deregulacyjnej weszły w życie 1 lipca. Dzięki nim w urzędach zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów będzie można składać oświadczenia.Rząd, kontynuując proces odbiurokratyzowania gospodarki, zaproponował likwidację „Monitora Polskiego B”, w którym firmy ogłaszały swoje sprawozdania finansowe. Publikacja w nim jednej strony sprawozdania kosztowała ok. 771 zł brutto. Zatem był to niezwykle kosztowny i uciążliwy obowiązek, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców.Nowe przepisy przewidują także skrócenie przechowywania - z 10 do pięciu lat - kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących. Do pięciu lat zostanie także skrócony okres przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS. To kolejne rozwiązania oczekiwane przez przedsiębiorców i innych płatników.Aby ulżyć zwłaszcza średnim i dużym firmom postanowiono, że informację o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ pracownik będzie otrzymywał raz na rok lub na własne żądanie częściej. Comiesięczny pisemny obowiązek informowania pracowników o odprowadzanych składakach jest nie tylko uciążliwy, ale także kosztowny (wymaga przygotowania i druku formularzy ZUS RMUA).Zaproponowano, aby organizacje pracodawców i związki zawodowe mogły występować do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych, w przypadku stwierdzenia rozbieżności w zakresie niejednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.Rząd chce, aby większość nowych rozwiązań weszła w życie od początku 2012 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK