| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Likwidacja Monitora Polskiego B - rząd przyjął drugą ustawę deregulacyjną

Likwidacja Monitora Polskiego B - rząd przyjął drugą ustawę deregulacyjną

Rząd przyjął załorzenia tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej. Znosi ona niektóre z obowiązków ciążących dziś na przedsiębiorcach, część z nich zaś łagodzi.

Redukcja niektórych kosztownych i uciążliwych obciążeń administracyjnych oraz prawnych nakładanych na firmy i obywateli - to podstawowy cel tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej przyjętej przez rząd. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy chcą dalszych ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Przepisy tzw. pierwszej ustawy deregulacyjnej weszły w życie 1 lipca. Dzięki nim w urzędach zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów będzie można składać oświadczenia.Rząd, kontynuując proces odbiurokratyzowania gospodarki, zaproponował likwidację „Monitora Polskiego B”, w którym firmy ogłaszały swoje sprawozdania finansowe. Publikacja w nim jednej strony sprawozdania kosztowała ok. 771 zł brutto. Zatem był to niezwykle kosztowny i uciążliwy obowiązek, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców.Nowe przepisy przewidują także skrócenie przechowywania - z 10 do pięciu lat - kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących. Do pięciu lat zostanie także skrócony okres przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS. To kolejne rozwiązania oczekiwane przez przedsiębiorców i innych płatników.Aby ulżyć zwłaszcza średnim i dużym firmom postanowiono, że informację o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ pracownik będzie otrzymywał raz na rok lub na własne żądanie częściej. Comiesięczny pisemny obowiązek informowania pracowników o odprowadzanych składakach jest nie tylko uciążliwy, ale także kosztowny (wymaga przygotowania i druku formularzy ZUS RMUA).Zaproponowano, aby organizacje pracodawców i związki zawodowe mogły występować do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych, w przypadku stwierdzenia rozbieżności w zakresie niejednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.Rząd chce, aby większość nowych rozwiązań weszła w życie od początku 2012 r.

Polecamy artykuły

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK