| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nawet 675 mln zł dla polskich firm z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

Nawet 675 mln zł dla polskich firm z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

Na nawet 675 mln zł mogą liczyć polskie firmy dzięki nowym instrumentom finansowym z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. W środę EFI podpisał umowę, dzięki której jego środki trafią na poręczenia kredytów i zabezpieczenie leasingu.

 

Umowę z EFI - w obecności wicepremiera Waldemara Pawlaka - podpisały polskie firmy: Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND. EFI dysponuje środkami UE z programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) na lata 2010-2013. EFL i POLFUND podkreślały, że zwyciężyły w otwartym konkursie na obsługę w naszym kraju tych środków z UE.

 

Prezes EFL Andrzej Krzemiński poinformował, że jego firma planuje do końca 2013 r. sfinansować projekty przedsiębiorców na kwotę 375 mln zł. Zapowiedział też uruchomienie w lipcu br. produktu, dedykowanego niedawno powstałym małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Dzięki współpracy z EFI już kilkumiesięczna firma będzie mogła wyleasingować sprzęt na preferencyjnych zasadach - tłumaczył Krzemiński, zapowiadając maksymalne uproszczenie formalności. Firma leasingowa może zmniejszyć marżę za ryzyko, bo w razie niepowodzenia przedsięwzięcia połowę strat pokrywa CIP - dodał.

 

Udzielenie poręczeń kredytowych dla firm z sektora MŚP na kwotę ok. 200 mln zł dzięki środkom z CIP planuje POLFUND. Prezes tej firmy Barbara Bartkowiak oceniła, że oznacza to 300-400 mln zł kredytów dla MŚP. Zaznaczyła, że jej firma będzie w ramach tego programu udzielać poręczeń MŚP dopiero startującym z działalnością bądź działających mniej niż trzy lata i też zapowiedziała uproszczenie formalności.

 

Wicepremier Pawlak oceniał z kolei, że leasing wspomagany środkami CIP będzie ważnym elementem rozwoju, bo w przypadku niepowodzenia przedsiębiorca nie zostaje ze zobowiązaniami. Z kolei poręczenia - jego zdaniem - powinny nadać nowy rozmach polskim MŚP. Są to instrumenty, które praktycznie pomagają przedsiębiorcom. Jeśli produkty trafiają w zapotrzebowanie, to źródeł finansowania nie zabraknie - podkreślił minister gospodarki.

 

Według danych KE, do końca 2010 r. z instrumentów CIP skorzystało prawie 110 tys. MŚP, które dostały prawie 7 mld euro kredytów. Średnia kwota w przypadku małych przedsiębiorstw wyniosła 56 tys. euro, a w przypadku mikro-firm - 11 tys. euro. "To oznacza, że docieramy do tych, dla których zdobycie środków na rozwinięcie biznesu jest najtrudniejsze" - komentował te dane Olivier Edelman z EFI.

 

Umowy o aktywacji środków CIP podpisano w warszawskiej siedzibie Związku Banków Polskich, przy którym działa Krajowy Punkt Kontaktowy programu CIP.

 

EFI to wyspecjalizowana instytucja unijna, która zapewnia kapitał podwyższonego ryzyka oraz instrumenty gwarancyjne dla sektora małych i średnich firm.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »