| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 40 proc. dużych i średnich firm podniosło pensje

40 proc. dużych i średnich firm podniosło pensje

W II kwartale 40 proc. dużych i średnich firm podniosło wynagrodzenia - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP. Podwyżki dostali m.in. pracownicy sektora przemysłowego. W drugim półroczu podwyżki planuje 23 proc. firm.

 

Jak poinformowała członek zarządu Randstad Agnieszka Bulik, w drugim kwartale 2011 r. zarobki podniesiono w 40 proc. przedsiębiorstw objętych sondażem, co oznacza wzrost o 1/3 wobec wyniku poprzedniego badania z lutego br. (29 proc. firm). Wynagrodzenia podwyższane były przede wszystkim w firmach przemysłowych (50 proc. badanych firm tego sektora) i zajmujących się pośrednictwem finansowym (51 proc.). Natomiast najrzadziej podwyżki wprowadzono w firmach sektora transportu i gospodarki magazynowej (15 proc.).

 

"Pracodawcy najprawdopodobniej zareagowali na presję płacową, jaka narastała wśród pracowników po długim okresie zamrożenia pensji. Z naszego badania wynika jednak, że tak częste zwiększanie wynagrodzeń raczej nie będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach - niemal trzy na cztery badane przedsiębiorstwa nie planują w tym obszarze żadnych zmian. Wzrost pensji brany jest pod uwagę w więcej, niż co piątym badanym przedsiębiorstwie" - stwierdziła Bulik.

 

Jak wynika z badania, przeprowadzonego w dniach 13 - 26 maja 2011 r. na grupie 300 dużych i średnich przedsiębiorstw, w mijającym półroczu niemal połowa badanych przedsiębiorstw nie zmieniła poziomu zatrudnienia (49 proc.). Redukcja etatów nastąpiła jednak w co piątej firmie.

 

"Perspektywy drugiej części roku są zdecydowanie bardziej spokojne. W grupie badanych pracodawców aż 61 proc. deklaruje, że zatrudnienie w ich firmach nie ulegnie zmianie, a niemal co czwarta firma zakłada zwiększenie zatrudnienia" - zaznaczyła Bulik. Jak dodała, największe wzięcie będą mięli pracownicy produkcji (26 proc. wskazań) oraz sprzedaży (16 proc.).

 

Dodała, że nastroje przedsiębiorców w drugim kwartale znacznie się poprawiły. Częściej niż dotychczas pracodawcy przewidują, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy odnotowany zostanie wzrost gospodarczy (31 proc. odpowiedzi w maju 2011 r. wobec 24 proc. w lutym br.). Równocześnie niemal dwukrotnie zmniejszyła się grupa przedstawicieli badanych firm, spodziewających się recesji (11 proc. wobec 20 proc.).

 

Z badania Randstad wynika również, że otwarcie niemieckiego i austriackiego rynku pracy, które nastąpiło 1 maja, może w niedługim czasie negatywnie wpłynąć na sytuację na polskim rynku pracy. Stwierdziło tak aż 42 proc. badanych przedstawicieli firm.

 

W efekcie część pracodawców postanowiło wprowadzić działania, które mają zatrzymać zatrudnionych na stanowiskach. Wśród najpopularniejszych były szkolenia zawodowe i doszkalające (22 proc.). Podobny odsetek badanych oferował zatrudnionym podwyżki wynagrodzeń (20 proc.), bądź podnosił dotychczas otrzymywane premie (17 proc.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK