| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy chcą zmian w zamówieniach publicznych

Firmy chcą zmian w zamówieniach publicznych

 Przedsiębiorcy krytykują prawo zamówień publicznych. Uważają, że należy zmienić zarówno przepisy, jak i praktykę. Jako główny problem wskazują kierowanie się przez zamawiających ceną. Urząd Zamówień Publicznych tłumaczy, że można stosować też inne kryteria.

 

Wyniki sondy przeprowadzonej przez międzynarodową kancelarię prawniczą CMS Cameron McKenna wskazują, że przepisy prawa zamówień publicznych nie odpowiadają przedsiębiorcom. Większość z nich (54 proc.) ocenia je źle lub bardzo źle.

 

Według kancelarii, przedsiębiorcy biorący udział w przetargach wskazują, że główny problem to kierowanie się przez zamawiających ceną, jako jedynym kryterium wyboru wykonawcy. Według firm negatywnie wpływa to na rezultaty przetargu. W dalszej kolejności wymienia się brak mechanizmów eliminujących stosowanie cen dumpingowych, nadmiar biurokracji, trudności w stosowaniu procedur, a także zmiany w trakcie postępowania, które mogą eliminować firmę z udziału w przetargu.

 

Ankietowane firmy wskazują na problem braku równowagi pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. 67 proc. uważa, że przejawia się to na przykład na etapie definiowania zadań wykonawcy przy tworzeniu dokumentacji przetargowej, a 80 proc. twierdzi, że firmy obciążane są dużą ilością ryzyk związanych z realizacją umowy.

 

"Przedsiębiorcy podkreślają, że stosowanie prawa zamówień publicznych w Polsce stanowi w ich ocenie istotny problem. (...) postulowane są zmiany nie tylko w przepisach, ale przede wszystkim w praktyce podmiotów odpowiedzialnych za ich stosowanie" - powiedział Hubert Tański, radca prawny z kancelarii CMS Cameron McKenna, specjalizujący się w prawie zamówień publicznych.

 

Jego zdaniem wysiłki legislacyjne powinny skoncentrować się na dążeniu do odformalizowania procedur i "uzyskiwaniu w wyniku postępowania przetargowego maksymalnie dobrego produktu za jak najniższą cenę".

 

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Jacek Sadowy wyjaśnił, że prawo zamówień publicznych stanowi, iż kryteriami oceny ofert są cena albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia. Chodzi w szczególności o: jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis oraz termin wykonania zamówienia.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK