| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Balcerowicz: im mniej polityki w biznesie, tym lepiej dla gospodarki

Balcerowicz: im mniej polityki w biznesie, tym lepiej dla gospodarki

Im mniej polityki w biznesie, tym lepiej dla gospodarki - przekonywał uczestników Forum Młodych Przedsiębiorców "Młodzi Innowacyjni" prof. Leszek Balcerowicz. Forum to spotkanie ludzi, którzy innowacyjnymi działaniami chcą osiągnąć sukces w biznesie.

 

Prof. Balcerowicz, odnosząc się do skierowanego do administracji hasła odbywającej się w środę Warszawie konferencji - "Nie przeszkadzać!", podkreślił, że takie podejście oznacza mniej polityki w gospodarce. "Innowacyjność będzie, jeśli to będzie się opłacać, państwo nie będzie rabować zamiast chronić, jeśli jasne będą przepisy, jeśli przewidywalne będą zasady finansowe" - podkreślał.

 

"Najkorzystniejsze dla innowacji byłoby maksymalne ograniczenie udziału polityki w gospodarce, bo nie ma żadnego powodu, żeby miała ona na nią wpływ" - podkreślił profesor. "Musicie strzec konkurencyjności i uważać na polityków, bo monopole, które ograniczają konkurencję i innowacje, są tworzone przez polityków" - mówił do młodych uczestników spotkania.

 

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który również był gościem Forum, apelował do młodych przedsiębiorców, by swój sukces budowali na solidnych podstawach, nie wierzyli tylko w talent i łut szczęścia, ale by solidnie przygotowali się do działania, zdobywając wiedzę. Według niego, dla innowacyjnych przedsiębiorców najważniejsze są jednak marzenia. "W latach 80. ja byłem swego rodzaju innowatorem w polityce i rzeczywistość przerosła nasze marzenia i oczekiwania" - mówił.

 

Kwaśniewski powiedział, że obecnie zmieniła się skala wyzwań. "W latach 80. i 90. poziom tych działań był lokalny, ogólnopolski, czasem na skalę Europy Centralnej. Teraz te wyzwania są globalne i apeluję, żeby wszystko, co robicie odnosić do poziomu światowego" - podkreślił. "Trzeba mierzyć się ze światowymi potęgami i wierzę, że się wam to uda" - motywował uczestników spotkania.

 

Właściciele nowych firm pytali, czy pomocą dla nich nie byłoby odrębne od resortu gospodarki - ministerstwo przedsiębiorczości. "Rozwiązaniem nie jest żaden nowy urząd, bo można byłoby powołać ministerstwo dobrobytu, tylko że to nic nie da" - przekonywał Balcerowicz. Również Kwaśniewski sceptycznie odnosił się do takiego pomysłu.

 

Kwaśniewski i Balcerowicz przypominali uczestnikom Forum, że można pomóc sobie przez udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych i wskazanie w wyborach tych partii, które dbają o rozwój innowacyjności.

 

"4 lata w życiu człowieka - szczególnie w moim obecnym wieku to widzę - to chwila, mija bardzo szybko. Ale zapewniam, że przez 4 lata zły rząd może na prawdę wiele zepsuć" - podkreślał Kwaśniewski. "Kluczem do wsparcia dla innowacyjności jest mobilizacja ludzi, którzy nie tylko deklarują wolność, ale też chcą coś zrobić" - mówił w kontekście wyborów Balcerowicz.

 

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak podała, że stopa przedsiębiorczości młodych Polaków poniżej 30. roku życia jest zdecydowanie powyżej średniej dla krajów UE. "Udział młodych wśród wszystkich przedsiębiorców w Polsce sięga 34 proc. - o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla UE" - powiedziała.

 

Uczestniczący w spotkaniu mogli skorzystać z porad ekspertów - prawników, ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej zajmujących się opiniowaniem pomysłów na działalność gospodarczą i kalkulacją ryzyka takiej działalności. Można było też porozmawiać z ekspertami z Urzędu Patentowego, zajmującymi się ochroną wynalazków, oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, którzy odpowiadali na pytania dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz wsparcia państwa dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

 

Wnioski z Forum zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą mają zostać przedstawione za tydzień podczas warszawskiego II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki - "Włącz innowacje". Kongres organizowany jest pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK