REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport Boniego. Innowacyjność ważna dla rozwoju Polski

REKLAMA

 25 kluczowych dla rozwoju Polski decyzji zawiera nowy raport "Polska 2030 - Trzecia fala nowoczesności", którego wersję wstępną przedstawił w Łodzi szef zespołu doradców premiera Michał Boni.

 

REKLAMA

Minister Boni, który przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Łódzkiego, podkreślił, że prezentuje nie raport "Polska 2030" z czerwca 2009 r., ale nową, wykonawczą jego wersję.

 

"Myślę, że w perspektywie najbliższych kilku tygodni otworzymy debatę publiczną na temat tego dokumentu. Będzie on dostępny w internecie na stronach kancelarii. Szykujemy specjalną platformę do dyskusji, żeby użytkownicy internetu mogli wyrażać swoje uwagi" - zapowiedział Boni.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślił, że w nowym dokumencie mowa jest o trzech filarach rozwoju. Zdaniem Boniego kluczowy jest filar innowacyjności, czyli wszystkie działania nastawione na zbudowanie nowych przewag konkurencyjnych Polski opartych o kapitał intelektualny, kapitał ludzki, wykorzystujący impet cyfrowy.

 

Drugi filar to zrównoważenie zróżnicowania terytorialnego. Kolejnym jest efektywność związana ze sprawnością państwa oraz przejrzystością podejmowania decyzji, które nie tylko usprawnią funkcjonowania państwa, ale także uczynią je o wiele bardziej przyjaznym dla obywateli.

 

Boni wymienił istotne elementy modelu rozwoju: solidarność innowacyjną, czyli łączenie wyrównywania szans z impulsem dla konkurencyjności i innowacyjności, solidarność między regionami oraz solidarność między pokoleniami. Zaznaczył, że w 2030 roku będzie w Polsce przeszło 2 mln osób powyżej 80. roku życia.

 

Podkreślił, że istotnym czynnikiem polskiego rozwoju są środki europejskie. "Dlaczego tak ważna jest dyskusja o naszych oszczędnościach, deficycie na poziomie 3 proc. (PKB-PAP), dlatego, że my musimy wzmocnić naszą wiarygodność walcząc o pieniądze unijne na następny okres programowania" - mówił Boni.

 

Jak zaznaczył dwie znaczące siły rozwojowe Polski to kobiety i młoda generacja. "To pierwsze pokolenie od stuleci bez doświadczenia luki edukacyjnej i luki technologicznej. Widać umiejętną indywidualizację strategii życiowych i dostrzeganie szans w różnych miejscach. Widać również, że spora część tego pokolenia ma w sobie potencjał innowacyjny i myśli nie tylko o wartościach konsumpcyjnych" - stwierdził.

 

Według niego nowy dokument - "Polska 2030 - Trzecia fala nowoczesności" - musi mieć nie tylko diagnostyczny charakter, ale stymulować decyzje.

 

"Dlatego my w tym dokumencie mówimy o potrzebie podjęcia, przyjęcia 25 kluczowych dla rozwoju Polski decyzji. Pierwsza decyzja dotyczy trwałego zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 1 procenta w relacji do PKB" - powiedział szef zespołu doradców premiera.

 

Podkreślił, że sprawą do dyskusji jest ujednolicenie stawki VAT. "Stawka VAT na poziomie 18 proc. to jest 18 mld zł dochodów do budżetu więcej" Dodał, że także "ważny jest wzrost wskaźnika zatrudnienia, bo przyrost zatrudnienia o 1 proc., czyli średnio o 270 tys. osób, daje nam wzrost dochodów między 3,7 mld a 4,2 mld zł".

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA