| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 1 maja już nie odliczysz kosztów wytworzenia biokomponentów

Od 1 maja już nie odliczysz kosztów wytworzenia biokomponentów

Od 1 maja 2011 r. przestają obowiązywać przepisy przewidujące specjalną ulgę podatkową w podatku dochodowym od osób prawnych dla producentów biokomponentów do paliw ciekłych. Podatnicy, którzy przed 1 maja 2011 r. nabyli prawo do odliczenia, mogą nieodliczoną do 30 kwietnia 2011 r. kwotę odliczyć w zakresie i na zasadach obowiązujących do 30 kwietnia 2011 r. (art. 11 ustawy z 25 listopada 2010 r.).


Przypomnijmy, że uchylony od 1 maja 2011 r. art. 19a updop dawał podatnikom możliwość odliczania od podatku kwoty stanowiącej 19% nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej. Odliczenie nie mogło jednak przekroczyć 19% nadwyżki wartości wytworzonych biokomponentów nad wartością wytworzonych paliw ciekłych, obliczoną według średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej. Z odliczenia mógł korzystać podatnik, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego i który w tym składzie podatkowym wytwarzał biokomponenty, wykorzystując w tym celu surowce pochodzące z własnej produkcji lub nabyte, w tym pochodzące z importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Uchylenie ulgi jest wynikiem decyzji Komisji Europejskiej, która wskazała, że ulga ta ma obowiązywać nie dłużej niż do 30 kwietnia 2011 r. Uchylenie przepisu uniemożliwi uzyskanie tej ulgi po 30 kwietnia 2011 r.

• art. 2 pkt 11, art. 11 i art. 14 pkt 2 ustawy z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 226, poz. 1478

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK