| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większość ankietowanych przez CBOS nie doświadczyło bezrobocia

Większość ankietowanych przez CBOS nie doświadczyło bezrobocia

59 proc. ankietowanych nie jest i nigdy nie było bezrobotnymi, 21 proc. respondentów doświadczyło bezrobocia w przeszłości przez krótki czas, a 9 proc. przez dłuższy czas. 11 proc. stwierdziło jedynie, że obecnie nie jest bezrobotnymi - wynika z sondażu CBOS.

 

Spośród osób, które są bez pracy, ponad dwie piąte (43 proc.) nie ma jej nie dłużej niż rok, pozostali (57 proc.) nie mają zatrudnienia ponad rok. Wśród bezrobotnych długoterminowych jest więcej kobiet, osób powyżej 35. roku życia, mieszkańców wsi i mniejszych miast. Bezrobocie krótkoterminowe dotyczy przede wszystkim mężczyzn i osób młodych.

Osoby bezrobotne najczęściej pozostają na utrzymaniu rodziny, podejmują zajęcia dorywcze, korzystają ze świadczeń opieki społecznej lub instytucji charytatywnych, pobierają zasiłek dla bezrobotnych, utrzymują się z handlu lub ze sprzedaży posiadanych przedmiotów.

Prawie trzy czwarte (73 proc.) ankietowanych jest skłonnych do przekwalifikowania się lub znalezienia zawodu. Większość (60 proc.) zgadza się także na pracę poza miejscem zamieszkania i związane z tym dojazdy. Ponad dwie piąte bezrobotnych (42 proc.) podjęłoby każdą pracę, nawet nisko płatną lub niezwiązaną z wyuczonym zawodem.

Niewiele mniej (41 proc.) deklaruje chęć skorzystania z przyznawanych przez urząd pracy pieniędzy na założenie własnej firmy, a jedna trzecia (33 proc.) jest gotowa do podjęcia pracy za granicą. Ale zaledwie co czwarty ankietowany (25 proc.) byłby gotowy przeprowadzić się do innej miejscowości.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 marca oraz 7-13 kwietnia 2011 na liczącej 2142 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK