REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorstwa w dobrej kondycji finansowej. Indeks Biznesu wzrósł o 3 pkt

REKLAMA

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu wzrósł o trzy punkty do 49 pkt w notowaniu kwartalnym, a indeks roczny uległ korekcie o dwa punkty w dół i wynosi teraz 53 pkt - podał PKPP Lewiatan. Zmniejszyła się różnica między indeksem kwartalnym i rocznym, co sugeruje bardziej wyrównane tempo wzrostu w bieżącym roku.

Zdaniem autorów badania, poprawa notowań kwartalnych wynika z utrzymującej się wbrew wcześniejszym oczekiwaniom wysokiej dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej w I. kwartale, a także niesłabnącej dynamice eksportu.

REKLAMA

REKLAMA

"Nie widać specjalnego osłabienia koniunktury w stosunku do ożywienia obserwowanego w ostatnim kwartale ub. roku. Nie słabnie wzrost funduszu płac, utrzymujący dynamikę popytu wewnętrznego. Oczekuje się też ożywienia inwestycji przedsiębiorstw, które od dwóch lat wstrzymują się z wydatkami. Dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw uległy w ostatnim kwartale dalszej poprawie, a firmy zainkasowały w ub. roku rekordowy zysk netto, co powinno zachęcić do inwestycji" - napisano w komentarzu do badania.

"Nieco obniżył się indeks roczny, zapewne antycypując możliwy negatywny wpływ, jaki w dłuższym horyzoncie na koniunkturę może mieć obecny trend wzrostu cen surowców i rosnąca niepewność na politycznej scenie międzynarodowej. Jeżeli jednak nie dojdzie do załamania na rynkach finansowych, to można oczekiwać tempa wzrostu w kolejnych kwartałach nie niższego od zarejestrowanego w roku ubiegłym" - dodano.

Eksperci PKPP Lewiatan oczekują ożywienia inwestycji przedsiębiorstw, które od dwóch lat wstrzymują się z wydatkami na inwestycje.

"Przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji finansowej, by zacząć inwestować, ale niepokoi rosnące bezrobocie, które może ograniczyć dynamikę konsumpcji, oraz ceny materiałów i surowców, które mogą znacznie podbić koszty i zredukować stopę zwrotu" - napisano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Indeks kwartalny popytu globalnego wzrósł z 49 pkt do 51 pkt, a indeks roczny nieco się osłabił z 62 pkt do 60 pkt.

REKLAMA

"Obecnie wszystkie indeksy popytu plasują się powyżej połowy skali, a różnica na korzyść indeksu rocznego pozostaje znacząca, co sugeruje umocnienie się popytu do końca roku. W drugiej połowie roku oczekuje się zmniejszenia stopy bezrobocia i przyspieszenia wzrostu płac, co powinno pozytywnie wpłynąć na decyzje o wydatkach konsumpcyjnych ludności. Zagrożeniem wzrostu płac realnych mogą być rosnące ceny, ale wydaje się, że inflacja cen konsumenckich na razie przyhamowała. Duże nadzieje na wzrost popytu krajowego wiąże się ze spodziewanym ożywieniem inwestycji przedsiębiorstw, które od dwóch lat malały" - napisano.

"Dla zaspokojenia zwiększającego się popytu nowe inwestycje są konieczne z uwagi na rosnące i wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych, a wzrost liczby inwestycji rozpoczętych w końcówce ub. roku może być zwiastunem inwestycyjnego ożywienia w tym roku. Nie oczekuje się raczej dodatniego wpływu eksportu netto na wzrost krajowego PKB, jednak nie z powodu eksportu, ale rosnącego importu. Natomiast po kilku latach regresu można się spodziewać powrotu napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co zaobserwowano już w pierwszych miesiącach tego roku" - dodano.

Indeks finansów kwartalny wzrósł o dwa punkty do 44 pkt, a półroczny i roczny w zasadzie utrzymały się na poprzednim poziomie, odpowiednio 46 pkt i 48 pkt.

"Dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw w ostatnim kwartale uległy nawet dalszej poprawie, a firmy zainkasowały w ub. roku rekordowy zysk netto. Jednak niepokoi ciągle nadmierna płynność, która świadczy o pewnym marnotrawstwie zakumulowanych środków finansowych. Wynika to z niskiej skłonności do inwestowania i dużej awersji do ryzyka. Chociaż wyraźnie maleje liczba bankructw i poprawiają się perspektywy wzrostu koniunktury, firmy są ostrożne" - napisano.

"Niemniej po raz pierwszy od półtora roku dynamika kredytu korporacyjnego w ujęciu rocznym już drugi miesiąc jest dodatnia. Może to być pierwsza oznaka oczekiwanego ożywienia w inwestycjach, ale niestety jednocześnie rośnie ryzyko podwyżek stóp procentowych" - dodano.

Indeksy makroekonomiczne kwartalny i półroczny poprawiły się, a indeks roczny nieco stracił tak, że teraz wszystkie znajdują się na linii połowy skali, która stała się w tym przypadku takim punktem oporu.

Indeksy wpływu czynników politycznych kwartalny i półroczny straciły po kilka punktów, za to indeks roczny się poprawił i wzrósł do 51 pkt, co oznacza oczekiwanie wygaszenia obecnych napięć na scenie politycznej w dłuższym okresie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA